Britské domácnosti sa prebúdzajú do tvrdej reality, stúpajú ceny potravín

FOTO: Pixabay

Rast cien potravín z Európy názorne ukazuje, ako sa odchod Veľkej Británie z Európskej únie premietne do účtov domácností za nákup potravín. Upozornil na to Inštitút pre fiškálne štúdie (IFS) vo svojej najnovšej správe.

Mnohým rodinám v Spojenom kráľovstve už začínajú spôsobovať problémy stagnujúce mzdy a rastúce účty. Ich životná úroveň sa znižuje.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/brexit-ako-sa-vyhnut-drahsim-anglickym-ranajka/

Ceny zasiahnu najmä najchudobnejších

Podľa IFS približne 30 percent potravín predávaných v Spojenom kráľovstve sa dováža a 70 percent z nich pochádza z EÚ.

Najchudobnejších 10 percent obyvateľstva pritom vynakladá na potraviny až 23 percent svojho príjmu, zatiaľ čo ľudia s najvyššími platmi minú na potraviny len 10 percent príjmu.

Pohyb menových kurzov alebo zmeny colných taríf budú preto „priamo ovplyvňovať náklady na dovoz potravín a ich ceny v  supermarketoch,“ uviedli autori správy Peter Levell, Martin O’Connell a Kate Smithová.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/obcania-eu-v-britanii-mayovej-ponuka-v-bodoch/

Stále neisté vplyvy

Kurz libry od referenda vlani v júni klesol o 12 percent. Inflácia v dôsledku toho strmo vzrástla na štvorročné maximum. A ceny potravín, ktoré dlho brzdila „cenová vojna“ medzi supermarketmi, začali stúpať.

IFS pripomenul, že oslabenie libry v rokoch 2007 a 2008 viedlo k 8,7 percentnému nárastu cien potravín v porovnaní s iným tovarom. No zároveň dodal, že je „ešte príliš skoro povedať“, či pád libry po hlasovaní o brexite bude mať podobný účinok.

Vplyv odchodu z EÚ na ceny potravín vo Veľkej Británii, je „veľmi neistý“ vzhľadom na rôzne možnosti – od dosiahnutia dohody o voľnom obchode či zotrvaní v colnej únii EÚ, až po zavedenie pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Posledná možnosť by ale znamenala aj zavedenie pomerne vysokých ciel na dovoz potravín z EÚ aj z krajín mimo bloku.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/potravinova-bezpecnost-po-brexite-moze-byt-ohrozena-varuju-experti/

Nové pravidlá a dohody

Vláda teraz stojí pred náročnou úlohou – musí nahradiť potravinové normy EÚ. Okrem toho Británii hrozí, že príde o pracovnú silu z kontinentu, na ktorú sa spolieha veľa farmárov. To by mohlo znamenať vyššie výrobné náklady, a tým aj ceny domácich výrobkov.

Práve tieto otázky boli aj minulý  týždeň v centre pozornosti počas návštevy britského ministra obchodu Liama Foxa v USA, kde diskutoval o potenciálnej obchodnej dohode medzi oboma krajinami.

Odborníci ale varovali, že Američania majú viac skúseností z rokovaní o dohodách a môžu „prevalcovať“ Spojené kráľovstvo v takých otázkach, akými sú kurčatá dezinfikované chlórom či hovädzie mäso obsahujúce rastové hormóny a geneticky modifikované plodiny.