Britské referendum môže prísť už v júni 2016

(zdroj: Moyan Brenn/Flickr)

Nedeľné vydanie britského denníku The Independent tvrdí, že referendum o tzv. Brexite dostane júnový termín. Odvoláva sa pritom na nemenované vysokopostavené zdroje. Kabinet premiéra Davida Camerona nechcel špekulácie komentovať.

V predvolebnej kampani sa konzervatívci zasadzovali o vypísanie referenda najneskôr na rok 2017. Viacerým konzervatívnym euroskeptikom sa termín nepozdáva. Vynorili sa preto úvahy, že sa plebiscit môže uskutočniť o rok, v čase októbrových výročných konferencií vládnucej strany.

Podľa redaktorov významného denníku sa pri výbere dátumu prelínajú dva zdanlivo nesúvisiace motívy. Grécka dlhová kríza naznačuje, že únia nechce vzdávať svojich členov a bude mať viac pochopenia pre britské požiadavky. Cameron si tiež údajne uvedomil, že má iba obmedzené možnosti zmeniť EÚ, kým verejná podpora členstva dosahuje maximum za posledných 25 rokov.

Reformná kampaň pokračuje

Po úvodnom kole bilaterálnych rokovaní, ktoré v júni pred summitom Európskej rady absolvoval David Cameron, pokračuje dnes v Paríži v podobnom turné minister financií George Osborne. Podľa ostrovných médií je minister zástancom neskoršieho termínu referenda, čo má zvýšiť šance na presadenie britských záujmov.

„Chcem vidieť nové usporiadanie v Európe. Také, ktoré kontinent spraví dynamickejším a konkurencieschopnejším, prinesie prosperitu a bezpečnosť pre všetkých, nielen pre tých v Británii,“ uvádza sa v dnešnom Osbornovom prejave. Francúzsko je prvou destináciou ministerských ciest. Mali by zahrnúť všetkých 28 členských štátov.

Pred vystúpením z EÚ už britské kráľovstvo varovalo viacero významných politikov. Minulý štvrtok sa k varovným hlasom pridal americký prezident Barack Obama. V rozhovore pre BBC povedal, že členstvo v únii je pre Londýn prostriedkom, ako si uchovať doterajší medzinárodný vplyv. [EurActiv.sk, 24. 7. 2015]

Očakáva sa tiež výrazná podpora členstvu v únii zo strany vysokých škôl. Predsedníčka ich združenia a profesorka Univerity of Kent Julia Goodfellowová hovorí, že pozitívny prínos európskej integrácie je na školách čoraz evidentnejší: „Podporou spolupráce a odstraňovaním bariér pomáha EÚ univerzitám vykonávať špičkový výskum, robiť objavy, ktoré zlepšujú životy, a posilňovať britský globálny vplyv.“