Britskí konzervatívci majú vlastnú zmluvu o EÚ

Krátka správa

Konzervatívci oživujú vnútrostranícku debatu o Únii publikovaním vlastného návrhu novej zmluvy (EU Symplifying Treaty). Jej autorom je Timothy Kirkhope, líder britských konzervatívcov v Európskom parlamente. Má 23 stán, zásadne limituje právomoci Bruselu, vracia právomoci späť k členským štátom a podľa vyjadrení autorov predstavuje alternatívu k projektu „čoraz bližšej únie“ (ever closer union).

„Zjednodušená zmluva“ sa stavia sa proti euroústave, Charte základných práv, ktorá podľa konzervatívcov obsahuje prílš mnoho sociálnych a ekonomických práv, proti Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike a proti Spoločnej poľnohospodárskej politike. Chce aby sa Európska únia opäť nazývala Európske spoločenstvo pre zvýraznenie faktu, že ide o spolok nezávislých štátov, a nie o jednotný útvar. Konzervatívci chcú väčšiu flexibilitu v integrácii, ktorá by Británii umožňovala byť vyňatá z plánov, ktoré nie sú v jej záujme, ako napríklad užšia politická  integrácia. Toryovia sú presvedčení, že ak sa právomoci vrátia späť k suverénnym štátom, tieto budú oveľa schopnejšie zamerať sa na riešenie veľkých problémov ako globálne otepľovanie, chudoba a globalizácia.   

Denník Sun prišiel s výsledkami prieskumu, podľa ktorých si 81 % Britov myslí, že by sa o novej zmluve EÚ malo hlasovať v referende. Líder britských konzervatívcov David Cameron sa postavil na čelo kampane za vypísanie referenda. Argumentujú, že Reformovaná zmluva je len „maskovaná“ euroústava, ktorá berie krajine suverénne práva,  a preto by mala vláda dodržať sľub a nechať rozhodnúť ľudí. Gordon Brown je zatiaľ pevne odhodlaný referendum nevypísať, kedže sa na júnovom summite EÚ podarilo presadiť britské pripomienky k novej zmluve. V najnovších prieskumoch verejnej mienky o podpore politických strán vedú Labouristi pred Konzervatívcami.