Britskí vládni predstavitelia: Boris Johnson si pri brexite neprestáva zamieňať pojmy s dojmami

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. FOTO: TASR/AP

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson čelí v Spojenom kráľovstve kritike po tom, ako v sobotnom vydaní denníka The Telegraph publikoval vyše 4 300 slovnú esej. V nej špecifikuje vlastný pohľad na proces odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Podľa kolegov z kabinetu Johnson prekračuje svoje právomoci, využíva zavádzajúce dáta a zdá sa, že na pozícia lídra v strane chce vystriedať premiérku Theresu Mayovú.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/nejasne-pozicie-britov-v-rokovaniach-o-brexite-frustruju-zastupcov-eu/

Johnson: V lepšiu Úniu neverím

„Som tu, aby som vám povedal, že táto krajina uspeje v našom novom národnom pláne a úspech bude značný,“ píše Johnson v úvode rozsiahlej úvahy, ktorú denník The Telegraph.

Johnsonova esej kritizuje európske inštitúcie aj ďalšie členské krajiny, pričom ponúka návody a uistenia, že proces bude pre Spojené kráľovstvo výhodný.

„Pýtam sa sám seba – naozaj verím, že ak by sme zostali, vytvorili by sme decentralizovanejšiu a voľnejšiu obchodnú Európsku úniu? Obávam sa, že nie,“ vysvetľuje svoj postoj bývalý starosta Londýna.

Johnson píše aj o tom, že názor 52 percent obyvateľov musí byť v demokracii rešpektovaný a Británia musí v procese odchodu z Únie pokračovať.

„Všetci tí, ktorí odpisujú túto krajinu, ktorí si myslia, že to nemáme v nás a ktorí si myslia, že nám chýbajú nervy aj dôvera na riešenie úlohy, ktorá je pred nami, sa vážne mýlia,“ vysvetľuje minister.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/briti-demonstrovali-za-exit-z-brexitu/

Nesprávne čísla ako v predreferendovej kampani

Kritike sa ale Johnson nevyhol v súvislosti s opakovaním rétoriky, ktorú využívali strany ako UKIP v snahe podporiť v referende britský odchod z EÚ.

„Áno, keď dáme do poriadku naše účty, opäť prevezmeme kontrolu nad zhruba 350 miliónmi libier za týžděn,“ píše Johnson.  Vládni predstavitelia mu vyčítali opakované tvrdenie, keďže spomínaný predreferendový údaj nezohľadňuje financovanie, ktoré Británia získava z Bruselu spätne.

David Norgrove zo Štatistického úradu Spojeného kráľovstva povedal, že bol „prekvapený a sklamaný“, že Johnson ešte stále cituje číslo, ktoré zamieňalo hrubé a čisté príspevky. „Ide o jasné nesprávne využitie oficiálnych štatistík,“ uviedol Norgrove.

Kritici ale upozorňujú nielen na to, že išlo o publikáciu len niekoľko dní predtým, ako má premiérka Theresa Mayová vystúpiť v talianskej Florencii s prejavom o plánovanom brexite. Článok bol publikovaný deň po tom, čo výbuch v londýnskom metre zranil 30 osôb.

Johnson sedí na zadnom sedadle

Johnsonov článok vyvolal aj špekulácie o tom, že by mohol byť vyzývateľom premiérky Mayovej vo vedení Konzervatívnej strany. Podľa ministerky vnútra Amber Ruddovej to tak ale nie je. „Myslím si, že on, rovnako ako ja, podporujeme v tejto ťažkej dobe premiérku a snažíme uzavrieť rokovania s EÚ,“ povedala.

Ruddová uviedla, že je „absolútne v poriadku“, aby minister zahraničných vecí verejne zasahoval, no podľa nej by nemal byť tým, ktorý  proces brexitu riadi. Rovnako sa ale nechala počuť, že Johnson má v jeho priebehu významnú úlohu.

Na otázku novinára, či v prípade, že Mayová je vodičkou v automobile, ktorý vedie na ceste odchodu Británie z Únie, je Boris Johnson na zadnom sedadle, odpovedala ministerka jednoznačne: „Áno, môžeme jednoznačne povedať, že sedí za vodičom.“

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/britania-ma-plnit-svoje-financne-zavazky-voci-unii-az-roku-2023/

Theresa Mayová prednesie očakávaný prejav o brexite vo Florencii už v piatok, 22. septembra. Nakoľko sa britská premiérka k procesu závažne nevyjadrovala od marca, kedy Spojené kráľovstvo podpísalo list, ktorým začalo uplatňovať článok 50 o odchode z EÚ, prejav je nanajvýš očakávaný.