Britskí voliči odmietli konzervatívnu víziu brexitu, tvrdia analytici

FOTO: TASR/AP

Po štvrtkových parlamentných voľbách v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska prišli vládni konzervatívci premiérky Theresy Mayovej o parlamentnú väčšinu, získali však najviac kresiel v parlamente.

Podľa krátkeho vyhlásenia Mayovej sa jej Konzervatívna strana pokúsi zostaviť koaličnú vládu s ešte konzervatívnejšou severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).

DUP, ktorá odmieta napríklad partnerstvá rovnakého pohlavia, či prehodnotenie rozsahu povolených interrupcií a po brexite požaduje jednoduché prechádzanie cez hranice s Írskom ako aj tzv. mäkký brexit, môže významne sťažiť úlohu premiérke Mayovej najmä na domácej politickej scéne.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/mayova-sa-preratala-mandat-na-tvrdy-brexit-nema/

Politické reakcie

Na výsledky britských volieb reagovali slovenskí aj svetoví predstavitelia a politici.

Slovenský premiér Róbert Fico zablahoželal víťaznej Konzervatívnej strane, no za úspech ľavice označil aj výsledok labouristov.

„ V rámci rodiny socialistických a ľavicových strán je Labouristická strana, ktorá získala pomerne o slušný počet mandátov viac, (a aj) jej treba zablahoželať, napriek tomu, že sa nestala celkovým víťazom,“ doplnil Fico.

Strana SaS želá Veľkej Británii koaličnú vládu, ktorá dokáže krajinu vyviesť z Európskej únie s čo najmenšími stratami. V reakcii na výsledky britských predčasných parlamentných volieb to uviedol predseda SaS, Richard Sulík.

Za ďalší “gól do vlastnej brány” označil výsledok britských predčasných volieb vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt.

Analytici o brexite

Výsledky volieb budú mať z pohľadu Európskej únie významný vplyv aj na brexit. Ak totiž existoval nejaký plán rokovaní o vystúpení Británie z Únie, tak sa podľa profesorky politológie na univerzite v Liverpoole Eriky Harrisovej bude musieť meniť.

Podmienky majú podľa nej nastaviť aj írski konzervatívci, na ktorých sa menšinová konzervatívna vláda bude musieť spoliehať.

„Znamená to, že rokovania o brexite sa zmietajú v chaose, aspoň zo strany Británie. Keď si pripomenieme, že tieto náhle voľby iniciovala Mayová, aby si posilnila mandát pre tvrdý brexit, jej osobná prehra je obrovská,” konštatovala Harrisová.

Čítajte aj: Čo sľubovali britské strany pred voľbami?

Výsledky podľa britského profesor politických vied Simona Hixna naznačujú, že voličom sa nepáči cesta, ktorou sa krajina uberá.

„Myslím si, že verejnosť povedala, že chceme opustiť EÚ, ale odmieta víziu brexitu konzervatívcov. Chcú inú Britániu, veľkorysú spoločnosť, ktorá bude míňať viac peňazí na verejnosť, možno tzv. soft brexit. Teda chcú odlišnú verziu odchodu krajiny z EÚ od tej, ktorú navrhla Theresa Mayová,” konštatoval.

Výskumný pracovník programu pre obranu a bezpečnosť v Globsec Policy Institute Tomáš Nagy pre TASR uviedol, že vplyv volebných výsledkov na proces brexitu bude závisieť od zmien v zložení vládneho kabinetu.

„Ako prípustná sa teraz javí možnosť taktického ‘hrania o čas’ zo strany Londýna. Okrem oddialenia samotného začatia obsahových rokovaní o brexite však nemožno očakávať, že priamym dôsledkom týchto volieb bude zvrátenie alebo zastavenie tohto procesu,” uzavrel Nagy.

Finančné trhy sa hýbali

Európske burzy reagovali miernymi ziskami na výsledky britských volieb, v ktorých stratili konzervatívci premiérky Theresy Mayovej väčšinu. Najdôležitejšie akciové indexy však v rannom obchodovaní prišli o časť svojich ziskov.

„Očakávame, že na libre bude v dohľadnej dobe vyššia volatilita. Bezprostredne po voľbách libra klesla, o takmer dve percentá, keďže vzrástla pravdepodobnosť tvrdého brexitu. Pokiaľ by sa však v dohľadnej dobe začala črtať pravdepodobnosť jeho mäkšej formy, tak by sa vybrala nahor,“ očakáva podľa TASR analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.