Britský minister: EÚ musí dokázať, že ponúka nádej mladým nezamestnaným

Štátny tajomník MZVaEZ SR Peter Javorčík a britský štátny minister pre Európu David Lidington, Zdroj: TASR/Martin Baumann

Britský štátny minister pre Európu David Lidington sa v stredu (12. februára 2014) stretol so zástupcami slovenskej vlády, podnikov či členmi predsedníctva pracovných skupín Národného konventu o EÚ.

O témach spätých s aktuálnou európskou agendou, ktorej sa budú lídri venovať na najbližších summitoch EÚ, rokoval so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Petrom Javorčíkom. Venovali sa napríklad klimaticko-emisnému balíku či priemyselnej politike.

Ako poukázal Lidington v EÚ je v súčasnosti bez práce štvrtina mladých ľudí a práve im musím Európa dokázať, že im ponúka nádej. So slovenskými predstaviteľmi podľa jeho slov hovorili o opatreniach, ktoré treba prijať na európskej úrovni, aby doplnili tie na národnej úrovni v snahe o zlepšenie tvorby pracovných miest, produktivity a posilnenie konkurencieschopnosti EÚ vo svetovej ekonomike. Zároveň o spôsoboch, ako reagovať na vplyv digitálnych technológií na pracovné trhy.

„Z pohľadu Veľkej Británie sú dôležité opatrenia na prehĺbenie jednotného trhu a opatrenia na zníženie nákladov a komplexity európskej aj národnej regulácie pre podniky, najmä tie inovatívne a malé a stredné firmy, do ktorých sa vkladajú najväčšie nádeje pri tvorbe nových pracovných pozícií,“ konštatoval Lidington.

Zaoberali sa tiež dlhodobými otázkami ako je rozdelenie kompetencií medzi národnou a európskou úrovňou, ako aj postaveniu Británie v EÚ. V uplynulých mesiacoch rezonuje najmä otázka referenda o zotrvaní krajiny v Únii po voľbách v roku 2015.

„Slovensko táto téma zaujíma aj z pohľadu slovenského predsedníctva v roku 2016. Snažíme sa pochopiť procesy, ktoré sú dôležité z hľadiska vnútornej politiky členských krajín, tak aby sme počas predsedníctva vedeli reflektovať nálady v týchto krajinách," uviedol Javorčík.

Ako poukázal britský minister ambíciou premiéra Davida Camerona je viesť veľmi pozitívnu kampaň za členstvo v EÚ, keď sa dospeje k referendu. „Myslím si, že to, čo by pomohlo obnove dôvery britskej verejnosti k EÚ sú reformy, ktoré sú v záujme Európy ako celku. To znamená urobiť ju dynamickejšou a konkurencieschopnejšou vo svete, schopnou tvoriť nové pracovné miesta, uzatvárať obchodné dohody s USA a ďalšími krajinami, znížiť administratívnu záťaž podnikov, či prehĺbiť jednotný trh služieb, dopravy, energií, digitálnej ekonomiky,“ vysvetlil. Ako doplnil Javorčík, v záujme Slovenska je, aby Británia ostala v EÚ a bola plnohodnotným členom.

Britský minister počas tlačovej konferencie reagoval aj na otázky týkajúce sa obmedzovania sociálnych dávok v krajine či voľného pohybu osôb. Zdôraznil, že tento princíp stále rešpektujú, zaviedli však prísnejšie testy oprávnenosti na prístup k systému sociálneho zabezpečenia a iným verejným službám.

„Sú aplikované na nediskriminujúcom princípe,“ konštatoval a zároveň dodal, že to treba vnímať v kontexte reformy systému sociálneho zabezpečenia, ktorá bude Britov povzbudzovať v tom, aby zamestnali a zníži tiež celkové výdavky. A to sa vzťahuje aj na prisťahovalcov.

Pokiaľ ide o medializované napätie medzi slovenskými Rómami a miestnymi obyvateľmi v britskom meste Sheffield, poukázal, že zodpovednosť je na oboch stranách.

Na jednej strane by podľa jeho slov mala lokálna administratíva pracovať na budovaní vzťahov v komunite a integrácii. „Zodpovednosť na strane každého, kto príde do Veľkej Británie z inej krajine spočíva v tom, že musia ukázať, že sa chcú integrovať, čo znamená naučiť sa po anglicky a snažiť sa adaptovať na spôsob života v Spojenom kráľovstve,“ uzavrel.