Britský minister obchodu: Účet za brexit sa určí až v rámci finálnej dohody

Britský minister obchodu Liam Fox. FOTO: Leonardo Munoz/EPA/EFE

Britská vláda chce definitívne stanoviť konečnú výšku finančných záväzkov voči Európskej únii až po dokončení rokovaní o brexite.

Uviedol to britský minister obchodu Liam Fox v rozhovore pre televíziu ITK. Pre ostatné členské štáty je to však kľučová podmienka na to, aby sa začali s Britániou rozprávať o nastavení obchodných a iných budúcich vzťahov.

Fox varoval európskych lídrov, aby neverili, že Londýn „blufuje“, keď hovorí o prípadnom odchode z EÚ bez dohody. Obchodovanie podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) totiž podľa neho nie je žiadnym hororovým scenárom. Dodal však, že uprednostňuje dohodu.

„Okrem zveličovania okolo účtu za brexit vo veľkej miere spolupracujeme,“ povedal Fox na margo rokovaní s EÚ.

Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona však aj po poslednom summite Európskej únie zostávajú názory Bruselu a Londýna o konečnej sume výrazne rozdielne. Zdroje EÚ odhadujú britské záväzky na sumu 60 – 100 miliárd eur, kým Londýn neoficiálne naznačil sumu 20 miliárd eur.

Druhá fáza možno už v decembri

Napriek tomu, že sa britskej premiérke Therese Mayovej nepodarilo dosiahnuť, aby premiéri už teraz odsúhlasili prechod do druhej, obchodnej fázy rokovaní, získala aspoň pozitívy signál.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/unia-sa-pripravuje-na-mozny-kolaps-rokovani-o-brexite/

Predseda Európskej komisie Donald Tusk po skončení tohto kola politických diskusií naznačil ochotu ostatných 27 členských krajín pripravovať sa na druhú fázu rokovaní o brexite.

V záveroch zo summitu sa hovorí, že lídri EÚ na decembrovom summite prehodnotia stav pokroku v rokovaniach, aby určili, či nastal dostatočný pokrok v každej z troch uvedených priorít z prvej fázy rokovaní. Ak dôjde k pokroku – do decembra sa uskutočnia ešte tri kolá rokovaní -, lídri prijmú dodatočné usmernenia týkajúce sa rámca budúcich vzťahov a možných prechodných opatrení.

Doma to Mayovej neuľahčujú

Premiérka má ťažkú pozíciu nielen v Bruseli, kde od nej žiadajú konkrétnejšie záväzky ohľadom účtu za brexit, ale aj doma, kde niektorí politici volajú po jej odstúpení z rokovaní.

Tlak zvýšilo aj vyhlásenie hovorcu labouristov Keira Starmera, že jeho strana podporí rebelov z konzervatívnej strany v snahách o zmeny v tzv. Great Repeal Bill, normy, ktorá ruší priamy účinok európskeho práva v Británii.  V súčasnom znení by táto norma mala „prekopírovať“ európske zákony do britskej legislatívy.

Starmer vyhlásil, že v zákone chce šesť zmien. Napríklad to, aby konečnú dohodu o brexite musel schváliť parlament alebo „úplne odlišný prístup“ k využitiu moci, ktorú vláda podľa tohto zákona má. Norma sa do parlamentu dostane až v novembri.

„Verím, že v parlamente panuje o týchto zmenách konsenzus,“ napísal pre noviny Sunday Times.