Britský priemysel chce Londýn v EÚ

Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

Hlavná lobistická skupina britského priemyslu vyzvala premiéra Davida Camerona, aby odolal rastúcemu tlaku euroskeptikov, ktorí chcú ukončiť 40 rokov členstva Británie v EÚ.

Viac ako polovicu obchodu realizujú Briti s Úniou. Líder labouristov Ed Miliband si myslí, že Británia postupne nevedome smeruje k ukončeniu svojho členstva. To by malo podľa neho negatívne dôsledky pre prosperitu krajiny a bola by to zrada britských národných záujmov.

Konzervatívni poslanci žiadajú Camerona, aby zaujal v rokovaniach o budúcom európskom rozpočte tvrdé stanovisko.

Poslanci sa spojili aj s labouristami a hlasovali na národnej úrovni za zníženie európskeho rozpočtu v reálnych číslach.

Britániu čakajú voľby najbližšie v roku 2015, Cameronovi na popularite nepridávajú tvrdé domáce úsporné opatrenia, preto hrozí vetom európskeho rozpočtu. Rozpočet sa podľa neho musí znížiť, aby reflektoval úsilie, ktoré sa týka miliónov ľudí naprieč Európou.

„Je to ako s mnohými vzťahmi: nemôžeme byť s tebou, nemôžeme byť od seba“, povedal v príhovore Robert Carr, prezident Konfederácie britského priemyslu na výročnom stretnutí. „Nech už je požiadavka na vystúpenie akokoľvek populárna, biznis a politici musia udržať mosty vedúce do Európy“.

Európu opísal ako „základný kameň nášho medzinárodného obchodu“. Európsky jednotný trh je podľa neho kľúčovým exportným trhom a základňou pre obchod so zvyškom sveta.

Cameron reaguje, že dobrého Európana z neho robí práve snaha o sprísnenie míňania európskych peňazí.

„Mám pocit, že máme Európanov na svojej strane ak hovorím, že by sme mali prestať bezuzdne načierať do ich peňaženiek a míňať cez európsky rozpočet menej a menej peňazí“, povedal na konferencii konfederácie.

Miliband, ktorý si podporou konzervatívnej rebélie ohľadne rozpočtu vyslúžil obvinenia z oportunizmu, vyhlásil, že nedovolí, aby Británia „ako námesačná kráčala“ k vystúpeniu z EÚ. Labouristi boli v posledných rokoch výrazne proeurópski.

Caneronova hovorkyňa povedala, že Británia ako čistý prispievateľ do európskeho rozpočtu verí, že sa podarí dosiahnuť dohodu.

„Premiér verí, že sa vieme prepracovať jednotlivými detailmi, aby sme sa na summite dostali k skutočnej dohode a my sme na to pripravení.“ Dodala, že Cameron je v intenzívnom telefonickom kontakte s lídrami v EÚ.