Britský veterán nemôže hlasovať v referende, súdi sa

Harry Schindler a komisárka EÚ pre spravodlisvosť Viviane Reding, zdroj: Európska komisia

Podľa právnikov 94-ročného Harryho Schindlera sú britskí občania trestaní za to, že uplatňujú svoje právo na voľný pohyb v Európskej únii.

Britom, ktorí žijú v zahraničí viac ako 15 rokov zaniká právo hlasovať vo všeobecných voľbách v Spojenom kráľovstve. Z toho vyplýva, že sa nemôžu zúčastniť ani na blížiacom sa referende o vystúpení krajiny z Európskej únie, ktoré sa uskutoční 23. júna.

Advokáti z londýnskej firmy Leigh Day namietajú, že hlasovacie právo v referende bolo v niektorých prípadoch rozšírené nad rámec volebnej legislatívy, a preto by malo zahŕňať aj Britov žijúcich v zahraniční.

Veľká Británia prijala v minulom roku zákon o referende o EÚ (EU Referendum Act), ktorý udeľuje výnimku členom Snemovne lordov a írskym občanom s bydliskom v Gibraltári. Nikto z nich nemôže voliť v britských všeobecných voľbách, no v referende hlasovať môžu.

Podľa právnika Richarda Steina je „pravidlo 15-tich rokov“ nezákonné. „Požiadali sme súd, aby sa touto otázkou začal urýchlene zaoberať tak, aby sa zákon mohol zmeniť do júna a zahŕňal všetkých občanov Spojeného kráľovstva.“

Odhaduje sa, že v zahraničí žije viac ako 5 miliónov Britov. Podľa informácií denníka Guardian asi 2,2 milióna občanov opustilo Veľkú Britániu pred viac ako 15 rokmi. Oficiálna parlamentná správa hovorí o 1,2 milióne ľudí v rámci Európskej únie.

„Vylučuje to práve tých občanov Spojeného kráľovstva, ktorých rozhodnutie voličov v referende ovplyvní najviac,“ povedal Stein.

V prípade, že právnická firma uspeje, bude od vlády požadovať „urýchlenú novelizáciu právnych predpisov“.

Príbeh jedného veterána

Harry Schindler sa pre pravidlo 15-tich rokov“ obrátil na Európsky súd pre ľudské práva už v roku 2013. Vojnový veterán, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval v Taliansku a neskôr sa do tejto krajiny presťahoval, však neuspel.

Argumentácia, že obmedzenie volebného práva  v referende o zotrvaní v EÚ tým, čo žijú v zahraničí viac ako 15 rokov je v rozpore zo základnými právami, sudcov v Štrasburgu nepresvedčila.

Podľa Shindlera je smutné, že sa „niekto v parlamente môže postaviť a odoprieť hlasovacie právo inému Britovi“.

Vrchný súd v Londýne dostal žiadosť o naliehavé súdne preskúmanie zlučiteľnosti zákona o referende s právom Európskej únie v stredu.

„Ide o prvý krok v procese podávania žiadosti o súdne preskúmanie, takže žiadne súdne vypočutie sa v tomto štádiu ešte nekoná,“ uviedol hovorca vrchného súdu pre agentúru AFP.  „Rozhodnutie vykoná sudca,“ dodal, pričom neuviedol konkrétny dátum, kedy by k nemu malo dôjsť.

David Cameron už v septembri 2014 sľúbil, že zruší pravidlo, ktoré asi pätine Angličanov zabraňuje hlasovať vo voľbách. Konzervatívna strana vtedy vo svojom manifeste potvrdila, že Briti by mali disponovať hlasovacím právom po celý život bez ohľadu na to, kde žijú.

Hovorca vlády povedal, že ministri sú v dlhodobom horizonte odhodlaní zrušiť „pravidlo 15 rokov“, avšak nie pred referendom.

„Som si istý, že pre občanov Spojeného kráľovstva je to sklamanie. Toto je jedno z najväčších rozhodnutí Veľkej Británie za celé generácie (…) a oni nemôžu urobiť nič,“ citoval poslanca Konzervatívnej strany Christophera Chopea denník Telegraph.

Od novembra minulého roka viac ako 15-tisíc Britov podpísalo petíciu za to, aby sa ich krajania v zahraničí mohli zúčastniť na blížiacom sa referende.