Brown bude na podpis zmluvy meškať

Gordon Brown

Krátka správa

Niekoľko dní to vyzeralo, že sa britský premiér Gordon Brown nezúčastní ceremoniálu podpisu Lisabonskej zmluvy, ktorý sa má uskutočniť zajtra 13. decembra. Podľa posledných informácií Brown síce hlavnú časť ceremónie nestihne, do Lisabonu však predsa dorazí a následne podpíše zmluvu samostatne.

Kamerám a fotoaparátom tak bude na pravé poludnie čeliť Brownov minster zahraničia David Miliband.

Prekážkou, ktorá stojí v ceste Brownovej účasti je zasadanie spoločného výboru Snemovne ľudu britského parlamentu, kde bude premiér čeliť otázkam predsedov rôznych výborov Snemovne ohľadne domácej politiky. Zasadnutie, resp. jeho termín, bol dohodnutý až po tom, čo bol známy dátum podpisu novej zmluvy, na ktorú EÚ čakala sedem rokov.

Brownove prority rozladili najmä Portugalské predsedníctvo EÚ, pre ktoré bude štvrtkový podpis zmluvy v Lisabone a piatkový summit v Bruseli rozlúčkou a zároveň vyvrcholením polročného snaženia. Na Browna apelovali aj nemecká kancelárka Angela Merkel a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Brown čelil na domácej pôde silným tlakom na vypísanie referenda o Lisabonskej zmluve. Že sa premiér nezúčastní podpisu zmluvy komentátori interpretovali aj ako ústretové gesto voči opozícii, ktorá s jej textom nesúhlasí.

Euroskepitici si Brownovo počínanie vysvetľujú aj ako prejav nerozhodnosti, analytici ako prejav ambivaletného vzťahu k Európe. Hovorca Downing Street vyhlásil, že Brown plne stojí za dojednanou zmluvou ako aj za výnimkami, ktoré pre Britániu zaručil. V minulosti sa viac krát stalo, že európske zmluvy podpisovali za Veľkú Britániu ministri zahraničia.