Brown: “Členstvo v Únii je pre Britániu dobré”

Krátka správa

“Európa je kľúčom k obchodnému úspechu Británie”, povedal Brown vo svojom príhovore 14. januára 2008. Vyslal tak silne proeurópske posolstvo v čase pred zápasom o prijatie Lisabonskej zmluvy. Opoziční konzervatívci žiadajú hlasovať  o Zmluve v referende.  

Britský parlament  bude o Lisabonskej zmluve rokovať počas februára a marca. Brown povedal, že ratifikácia Lisabonskej zmluvy znamená ,,príležitosť  vyrovnať sa s novými výzvami dôležitými pre väčšinu Európanov: stabilita, rast, konkurencieschopnosť a práca”.

Brownov kabinet  rozhodol nehlasovať o Lisabonskej zmluve v referende. Šéf konzervatívcov, David Cameron, zdôraznil, že keby to bolo v moci jeho strany, dal by o dokumente hlasovať v referende. Podľa neho by sa také referendum malo uskutočniť pred tým, než Zmluvu ratifikujú ostatné členské krajiny EÚ. Britský premiér varoval pred diskusiami o hrozbách členstva Británie v EÚ pre podnikanie a zamestnanosť. “Pevne verím, že skôr než ustupovať na okraj, musíme zotrvať v pevnom zväzku s Európou. Je teda potrebné napredovať v reformách, ktoré sú nevyhnutné pre britskú a európsku ekonomickú budúcnosť [..] Nedávna finančná turbulencia bola budíčkom”, dodal. Zdôraznil spoluprácu s EÚ pri nevyhnutnom prijatí “okamžitých opatrení” na upevnenie medzinárodnej spolupráce a zabezpečenie väčšej finančnej stability.

Brown sa koncom januára stretne s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a talianskym premiérom Romanom Prodim, aby spoločne diskutovali o aktuálnych ekonomických problémoch (EurActiv 15/01/08).