Brown presvedčil Snemovňu lordov

Pätnásť členov Snemovne lordov počas rozpravy oznámilo, že podporia postup vládnucej Labouristickej strany a budú hlasovať za Lisabonskú zmluvu v parlamente. Konzervatívcom tak zrejme zhasla posledná nádej na vypísanie ratifikačného referenda.

Horná komora britského parlamentu, bašta konzervatívcov, sa považovala za poslednú možnú prekážku ratifikácie parlamentným spôsobom. Labouristi v nej nedisponujú väčšinou, ako je tomu v Snemovni reprezentantov. Hlasy 15 lordov z Liberálnej strany sú však dostatočné na jej ad-hoc dosiahnutie.

Dátum hlasovania nie je zatiaľ určený. Konzervatívci sa zrejme pokúsia presvedčiť, aby sa Liberáli zachovali podobne ako ich stranícki kolegovia z dolnej komory. Liberálni členovia Snemovne reprezentantov sa kolektívne zdržali ratifikačného hlasovania o Lisabonskej zmluve.

Labouristickí lordi v rozprave povedali, že Lisabonská zmluva posilní, zefektívni a sprehľadní fungovanie EÚ. Ich vodkyňa, barónka Ashton of Upholland, plénum ubezpečila, že Británii sa podarilo premietnuť do Zmluvy všetky vlastné požiadavky. Dodala, že zmluva “zabezpečuje, že ak niečo nebude v záujme Spojeného kráľovstva, budeme sa môcť rozhodnúť, či sa zúčastníme alebo nie”.

Výbor Snemovne lordov pre ústavné záležitosti potvrdil, že Lisabonská zmluva neznamená žiadny väčší zásah do zvrchovanosti Británie a neokliešti jej suverenitu. Súčasne však ponúka “väčšiu jasnosť” v otázkach, kde končia právomoci Bruselu.

Odkazujúc na spoločný sľub politických strán z roku 2005 konzervatívci obvinili vládnu stranu z podvodu. “Medzi členmi Snemovne lordov existuje silný pocit, že záväzok Labouristov voči manifestu sa porušuje”, povedal v diskusii konzervatívny lord Lament. V roku 2005 sa všetky politické strany zaviazali, že v otázke pôvodného návrhu Lisabonskej zmluvy vypíšu referendum.

Doteraz Lisabonskú zmluvu ratifikovalo Maďarsko, Slovinsko, Malta, Rumunsko, Francúzsko, Bulharsko a tento týždeň aj Poľsko (EurActiv 02/04/08). Írsko je s najväčšou pravdepodobnosťou jedinou krajinou, ktorá ratifikuje dokument v referende. Z ústavy vyplývajúce všeľudové hlasovanie je naplánované na jún.