Brownova dilema: popularita vs. referendum

Gordon Brown

Krátka správa

Britský denník Daily Mail si nechal vypracovať prieskum, podľa ktorého až 82 % voličov chce o novej zmluve EÚ hlasovať v referende. Ku kampani za vypísanie referenda sa pridali hlavne britskí konzervatívci, ich šéf David Cameron, konzervatívne think – tanky a denník Telegraph. 

Labouristi čelia riziku straty až 14 % svojich voličov, ktorí by podľa prieskumu mohli prestať podporovať Brownovu stranu v prípade, že nevypíše referendum. Až 13 % percent opýtaných uviedlo, že by v takom prípade dokonca začali podporovať konzervatívcov. Briti majú pocit, že EÚ už aj tak príliš reguluje ich život.

Gordon Brown doteraz odmietal možnosť ľudového hlasovania s odôvodnením, že všetky zásadné pripomienky Británie k textu novej zmluvy boli zapracované. Ide najmä o výnimky z justičnej spolupráce a z právnej nezáväznosti Charty základných práv, kde sa Britom nepáčilo, že by mala stáť nad právnym poriadkom Británie. Faktom je, že Reformovaná zmluva si zachovala mnoho hlavných bodov, tak ako ich definovala Ústavná zmluva, čo je hlavným tŕňom v oku jej kritikov. Vláda Tonyho Baira prisľúbila referendum k Ústavnej zmluve, pričom opozícia tvrdí, že by svoj sľub mala dodržať aj pri Reformovanej zmluve.

Prieskum prichádza v čase, keď sa špekuluje, že by Gordon Brown mohol vypísať predčasné voľby a využiť tak svoju popularitu, ktorú ukazujú ratingy.

EÚ pozorne sleduje vývoj situácie okolo Reformovanej zmluvy v Británii. Členské štáty avizovali, že zmluvu budú ratifikovať len v parlamentoch. Iba Írsko plánuje vypísať o nej referendum. Ostatné krajiny by sa mohli dostať pod tlak v prípade, že by Gordon Brown tomu domácemu podľahol. Elmar Brok, stredopravý nemecký europoslanec (EPP-ED/EĽS-ED) už Britániu varoval pred takýmto krokom, najmä s ohľadom na to, že si pri rokovaní o novej zmluve presadila svoje požiadaky.

Podobný prieskum sa realizoval aj v Švédsku. V ňom sa dve tretiny Švédov vyjadrilo, že by chceli referendum o novej zmluve. Vláda Fredrika Reinfeldta ale mieni nechať rozhodnúť len parlament. V tom istom prieskume Švédi uviedli, že ľudové rozhodnutie neprijať euro bolo “dobré”.

Očakáva sa, že diskusia o Reformovanej zmluve sa posunie z technickej roviny opäť do politickej na najbližšom neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí 7. septembra.