Brusel a Londýn: Rokovania o brexite začnú 19. júna

Britská vlajka pred sídlom Európskej komisie v Bruseli. FOTO: EC

„Michel Barnier, hlavný vyjednávač Európskej komisie, a David Davis, štátny tajomník pre odchod z EÚ, sa včera dohodli na začatí rokovaní podľa článku 50 v pondelok 19. júna,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení z Londýna a Bruselu.

Pôvodne, už pred týždňami zvažovaný termín otvorenia rokovaní sa tak nezmenil, aj keď sa vnútropolitická situácia v ostrovnej monarchii po nedávnych predčasných parlamentných voľbách vyvinula neočakávane.

Podmienky rozchodu

Rokovania by sa mali začať odvíjať od podmienok rozchodu, respektíve vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Obe strany majú na dosiahnutie konsenzu čas do marca 2018.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/sance-na-makky-brexit-su-stale-realnejsie/

Brusel sa chce sústrediť najskôr na oblasť záruk pre občanov Európskej únie žijúcich a pracujúcich na území Spojeného kráľovstva, ako aj na “vyúčtovanie” viac ako 40-ročného členstva Veľkej Británie v európskom spoločenstve.

Takisto bude medzi prioritnými témami otázka budúcej hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/mayova-sa-preratala-mandat-na-tvrdy-brexit-nema/

Londýn chce neodkladne hovoriť o podobe budúcich vzťahov a o dohode o voľnom obchode, pretože britská premiérka Theresa Mayová chce opustiť tak spoločný trh, ako aj colnú úniu.

Po výsledkoch nedávnych volieb však viacero indícií naznačuje, že postoj britskej strany nebude taký neoblomný, ako sa javil ešte pred voľbami.

Británia stále vítaná

Ak Británia zmení svoj názor a rozhodne sa zostať v Európskej únii, bude vítaná. Ale nemala by očakávať, že si udrží doterajšie zľavy z príspevkov do rozpočtu EÚ, alebo výnimky z pravidiel, ktoré sa jej podarilo vyrokovať v minulosti, uviedol Guy Verhofstadt, koordinátor Európskeho parlamentu pre brexit.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas utorkovej návštevy britskej premiérky vysielal podobné signály: „Dvere sú samozrejme pre Britániu stále otvorené”, ak si to s odchodom z EÚ rozmyslí.

Macron vtedy zdôraznil, že „rozhodnutie (odísť z EÚ) urobil nezávislý, suverénny britský ľud” a on ho „rešpektuje“. Dodal, však že rokovania nie sú ukončené, a tak z európskeho pohľadu stále existuje možnosť zmeniť smer udalostí.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/macron-mayova-su-zajedno-v-boji-proti-extremizmu/

Macronov pohľad zdieľa aj Brusel. Na otázku, či Komisia súhlasí so slovami francúzskeho prezidenta, podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans odpovedal: „Rozhodne.“

„Nežiadali sme Veľkú Britániu, aby odišla,“ povedal komisár. „Túžime vedieť, akým spôsobom k tomu dôjde.“