Bude Cameron „železným džentlmenom“?

foto: šéf konzervatívcov a možný budúci britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron kopíruje štýl bývalej premiérky Margaret Thatcherovej. Únii neustále opakuje: „My platiť nebudeme“. Lídri sa na uplynulom summite EÚ koncom minulého týždňa dohodli na vytvorení stáleho protikrízového mechanizmu. V záveroch summitu sa však uvádza, že už nebude právne založený na článku 122 Lisabonskej zmluvy, ktorý sa vzťahuje na všetky členské štáty, a vychádza z neho súčasný euroval.

Znamená to teda, že do konca platnosti dočasného mechanizmu (jún 2013) sa na pomoci krajinám eurozóny v prípade výnimočnej udalosti budú musieť podieľať aj štáty bez eura. Nový protikrízový mechanizmus však už bude od nich vyžadovať podporu len na dobrovoľnej báze. Podľa expertov závery summitu možno vnímať ako uistenie pre Londýn, že bez ohľadu na okolnosti, nebude musieť prispieť  do prípadného záchranného balíka.

V prvotnej verzii záverov sa táto časť nenachádza a považujú ju za britský prelom na poslednú chvíľu. Camerona totiž doma euroskeptici kritizujú za to, že dovoľuje, aby Veľkú Britániu „vyciciavali mechanizmy pre eurozónu“.

EurActiv teda oslovil stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya s otázkou, či závery summitu možno filozoficky prirovnať k britskému rabatu, ktorý v roku 1984 vyjednala vtedajšia britská premiérka Margaret Thatcherová.

„Filozofia je samozrejme mojou „core business“,“ odpovedal so smiechom Van Rompuy. „Teda okrem teológie,“ pokračoval s ešte väčším smiechom. Bývalý belgický premiér je známy ako zbožný katolík s jasným postojom k duchovným záležitostiam.

Radšej svoju odpoveď otočil na rokovania o budúcom viacročnom rozpočte Únie a že na summite nedošlo k ničom inému, len k potvrdeniu záverov z októbrového summitu. Cameron a ďalší lídri však medzitým pripravujú list so žiadosťou o obmedzenie rozpočtu po roku 2013. „Ak list príde, sme veľmi slušní ľudia, takže čítame naše listy,“ odvetil Rompuy.

Barroso mal tiež dobrú náladu. Svoju reakciu otvoril vyhlásením, že tiež absolvoval kurzy filozofie, ale „nie do takej hĺbky ako Herman“. Odmietol však tvrdenie, že závery treba prirovnávať k rabatu.

Britský premiér na svojej tlačovej konferencii uviedol: „Dokázal som Britániu ochrániť od toho, aby po roku 2013 musela zachraňovať krajiny eurozóny a ušetril som britským daňovým poplatníkom milióny. Na Britániu to nebude mať vplyv.“

Zároveň dodal, že nový stabilizačný mechanizmus je pre krajiny s eurom. „Je od členov eurozóny pre členov eurozóny. Briti si zabezpečili čierne na bielom, že nebudú vyzvaní, aby po roku 2013 pomáhali eurozóne,“ pokračoval.

Do roku 2013 však ostávajú súčasťou dočasného mechanizmu. „Je samozrejme frustrujúce, že vďaka predchádzajúcej vláde sme stále súčasťou pohotovostného mechanizmu,“ pripustil Cameron. Podľa Piotra Kaczyńskiho z Centra pre európske politické štúdiá je teda jasné, že Briti v konečnom dôsledku nedosiahli všetko, čo chceli.

Text bol pripravený v spolupráci s francúzskym EurActiv-om.