Bude mať Parlament jedno sídlo?

Krátka správa:

Iniciatíva „Kampaň za parlamentnú reformu“ (angl. CPR) zorganizovala prieskum názorov medzi poslancami Európskeho parlamentu. Zo 785 anketových lístkov, zaslaných minulý týždeň, bolo odovzdaných späť 306, čo predstavuje 39%-nú návratnosť.

Výsledky prieskumu naznačujú, že až 89% poslancov, ktorí dovzdali anketové lístky späť, podporuje to, aby mal Európsky parlament len jedno sídlo. Okrem toho 81% odpovedajúcich označilo Brusel za vhodné sídlo EP.

Ak by sa preferencie poslancov stali skutočnosťou, skončila by sa éra pravidelných mesačných zasadnutí vo francúzskom meste Štrasburg, ktoré stoja okolo 200 miliónov € ročne.

Medzi poslancami, ktorí odvozdali lístky, existuje tiež 84%-ná podpora pre to, aby mohol Parlament rozhodnúť o svojom sídle sám.

Poslanec Parlamentu za ALDE Alexander Alvaro, ktorý je predsedom kampane,  výsledky prieskumu privítal a označil ich za reprezentatívne.

„Je to po prvý raz, čo mali poslanci EP príležitosť hlasovať o tejto otázke a je celkom jasné, že sa vyjadrili zreteľne a hlasne,“ povedal Alvaro.

Výsledky prieskumu privítal aj Chris Davies (GB, ALDE), tiež člen CPR: „Je to veľmi jasný výsledok najväčšieho prieskumu tohto druhu. Poslanci EP si sú vedomí toho, že náklady kočujúceho cirkusu medzi Bruselom a Štrasburgom neprinášajú Parlamentu žiadny rešpekt.“

Davies tiež dodal: „Tí, ktorí sú za zachovanie status quo, sa zdajú byť v čoraz menšej menšine a majú povinnosť rešpektovať želania občanov Európy a ich zvolených zástupcov. Teraz je čas na zmenu.“

Diskutujte Myslíte si, že slovenskí poslanci v Európskom parlamente zastupujú vaše záujmy?