Bude nová „východná politika“ EÚ?

sociálna politika, pracovná sila, voľný pohyb

 

Krátka správa:

Nemecký minister zahraninčných vecií, Frank-Walter Steinmeier obhajuje novú politiku voči krajinám na východnej hranici EÚ. Pri príležitosti 35. výročia založenia Schwarzkopfovej nadácie zdôraznil nemecký minister, že je potrebné brať obavy obyvateľov veľmi vážne. A preto musia byť nástroje Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky v rámci EÚ posilnené. Na jeseň 2006 Komisia predloží Správu o susedskej politike Únie. V nadväznosti na túto správu chce nemecká vláda získať mandát Rady, aby sa susedská politika počas Nemeckého predsedníctva, ktoré začne v prvom polroku 2007 rozvíjala a zintenzívnila.

Okrem koncipovanie novej „Susedskej politiky“ chce Nemecko prispieť aj k obnoveniu diskusie o ústavnej zmluve. Steinmeier dodal: „Potrebujeme ústavnú zmluvu, čím skôr, o to lepšie“.

Minister sa vyjadril, že rozširovane EÚ na Východ je úspešné, najmä pre Nemecko. Poprel mýtus o „poľskom inštalatérovi“ a poukázal najmä na to, že EÚ s pristupujúcimi krajinami na východe získala dynamicky sa rozvíjajúci hospodársky priestor. Tieto vyjadrenia sú zároveň pozitívnym signálom pre zlepšenie vzťahov s Poľskom.

Slovenský minister zahraničných vecí, Ján Kubiš, považuje východný vektor politiky EÚ a Slovenska tiež za veľkú prioritu. Okrem riešenia iránskej jadrovej krízy, bolo strategické plánovanie vzťahov s Ruskom ústrednou témou na rokovaní ministrov zahraničných vecí štátov EÚ vo fínskom meste Lappeenranta začiatkom septembra 2006. Diskusia o spolupráci a vzťahoch s Ruskom sa zameriavala na revíziu dohody o partnerstve a spolupráci v dohľadnom čase. Kubiš pre média uviedol, že EÚ zdôraznila jednoznačný záujem o spoluprácu s Ruskom, ako aj záujem o to, aby Ruská federácia dôsledne plnila spoločné záväzky, ktoré sa stanovili v rámci OBSE a Rady Európy.

SR bude v v tejto oblasti aktívne vystupovať aj v rámci EÚ. Kubiš na stretnutí nastolil aj otázku o Ukrajine. Uviedol, že “v EÚ sa musíme zamyslieť, ako ďalej ústretovo stavať naše vzťahy s Ukrajinou”. V tejto súvislosti zdôraznil, že Slovensko keďže hraničí s Ukrajinou, má záujem o jej stabilitu, ako aj o posilňovanie demokratických tendencií.