Bude Sarkozy predsedom aj po decembri?

Zdroj: Európsky parlament

Ak sa má EÚ ubrániť negatívnym dopadom svetovej finančnej krízy, potrebuje silné predsedníctvo a oveľa väčšiu jednotnosť v odpovedaní na globálne výzvy, napísal v stredu (22.10.) francúzsky denník Le Monde. Deň predtým Nicolas Sarkozy pred poslancami EP zdôraznil, že Európa potrebuje „jednotnú hospodársku vládu“ – Euroskupinu, ktorá by sa schádzala pravidelne aj na úrovni hláv štátov a predsedov vlád. Ako príklad uviedol minulotýždňové nedeľné (12.10.) výnimočné zasadnutie v Paríži, na ktorom sa diskutovalo o poklese výmenných kurzov európskych mien. „Keď kríza naberá na rozmeroch, ako to možno vidieť, stretnutia ministrov financií nedokážu odolať jej gravitácii,“ povedal europoslancom.

Zdá sa, že Sarkozy súčasne ašpiruje aj na post predsedu pomyselnej novej Euroskupiny. Objavujú sa špekulácie, že francúzsky prezident by jej mohol teoreticky predsedať do januára 2010. Najbližšie dva polroky budú totiž Rade predsedať Česko a Švédsko, z ktorých ani jedna krajina nie je práve eurooptimistická, navyše žiadna z nich nie je členom eurozóny. V roku 2010 by potom Sarkozy teoreticky post predsedu Europskupiny prepustil svojmu nástupcovi, ktorý by sa určil v nadväznosti na ďalšie rotujúce predsedníctva v Rade.

Okrem toho, Sarkozy ponúka Európe ucelenejšiu hospodársku víziu, vrátane plánu na vytvorenie suverénnych európskych fondov pre blahobyt, ktorých úlohou by malo byť v čase krízy brániť prevzatiu európskych firiem krajinami ako Rusko, Dubaj a Katar, ktoré majú veľké finančné zdroje vďaka vývozu ropy. Francúzska vláda už oznámila, že vytvorila „strategický investičný fond“ v objeme 175 mld. eur, ktoré majú ochrániť francúzske firmy pred prepadom do rúk zahraničia.

Česi môžu byť „obídení,“ reagoval na Sakrozyho plány Alexandr Vondra, podpredseda českej vlády. Dodal: „Nikto nemôže Českej republike vziať jej predsedníctvo. Akékoľvek špekulácie o rozšírení súčasného predsedníctva sú nepodložené a neprijateľné,“ cituje jeho slová Thomson Financial News. Praha je presvedčená, že francúzsky zámer by EÚ viac rozdelil, než by ju posilnil. „Ak bude Euroskupina súhlasiť, aby jej predsedal Francúz a aby sa stretávala častejšie, s najväčšou pravdepodobnosťou tomu nezabránime. Akokoľvek, nebolo by múdre, ak by niekto EÚ viac rozdeľoval, než spájal,“ uzatvára Vondra.

Voči Sarkozymu ako prípadnému predsedovi posilnenej Euroskupiny namieta Nemecko. Hovorca spolkovej vlády pre britský denník Independent uviedol: „Prirodzeným predsedom takej skupiny by bol luxemburský premiér a minister financií, Jean-Claude Juncker.“

Akokoľvek, Jean-Pierre Jouyet, francúzsky minister pre európske záležitosti, poprel špekulácie, že by mal francúzsky prezident záujem o kreslo predsedu v „hospodárskej vláde“ EÚ. Rovnako poprel informácie, že by Francúzsko presadzovalo pravidelné stretanie sa Euroskupiny vo formácii hláv štátov a predsedov vlád. „Ak sa členské krajiny dohodnú na takom princípe a vytvorí sa politická organizácia, až potom bude nasledovať vymenovanie [jej predsedu],” cituje tlačová agentúra Reuters.

Jouyet súčasne oznámil, že „Nicolas Sarkozy sám pre seba nič nežiada.“ Dodáva: „Ak to je Jean-Claude Juncker, je to Jean-Claude Juncker. Čo je dôležité, je to, že v popredí zostane dôraz, energia a aktivita.“ Na záver pripomenul, že odhliadnuc od špekulácií európski lídri vnímajú Sarkozyho počínanie si v čase globálnej finančnej krízy za „exemplárne.“