Budeme sa pýtať aj na únos občana Vietnamu, hovorí europoslankyňa Sophia in´t Veld

Europoslankyňa Sophia in´t Veld (ALDE, Holandsko) [Pablo GARRIGOS / © European Union 2017 - EP]

Vedúca delegácie europoslancov, ktorí prídu budúci týždeň na Slovensko, považuje za šokujúce, že za vraždu novinárov na Slovensku a na Malte zatiaľ nebol nikto relevantný zatknutý.

V prvej polovici budúceho týždňa sa na Slovensko vráti delegácia poslancov Európskeho parlamentu.

Ich hlavným záujmom je zistiť, ako pokročilo vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Potvrdila to v rozhovore pre euractiv.sk vedúca delegácie, prominentná liberálna europoslankyňa z Holandska, Sophia in´t Veld.

To, že na Slovensku a ani na Malte po takom čase nedošlo k zatknutiu relevantných ľudí, považuje Sophia in´t Veld za „šokujúce“.

Pôjde v poradí o druhú ad-hoc delegáciu. Tá prvá bola na Slovensku v marci, bezprostredne po vražde Kuciaka a Kušnírovej. Jej výsledkom bola kritická správa, spolu s odporúčaniami, neskôr aj uznesenie schválené v pléne Európskeho parlamentu.

Europoslanci: Vnímame nedôveru slovenskej verejnosti k štátu

Vedúci misie Európskeho parlamentu na Slovensku naznačili, že európske inštitúcie sa budú musieť bližšie pozrieť na tunajšie čerpanie eurofondov. Podporili tiež celoeurópske opatrenia na ochranu novinárov.

Druhá návšteva sa udeje na základe odporúčania Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG), ktorá sa v Európskom parlamente sformovala a zaoberá situáciou po vražde novinárov na Slovensku a na Malte.

Na Malte minulý rok zavraždili investigatívnu novinárku Daphne Caruana Galizia. Mandát monitorovacej skupiny trvá do konca roka.

Skupina europoslancov z výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci príde v zložení: Sophia In´t Veld (ALDE, Holandsko), Roberta Metsola (EPP, Malta), Josef Weidenholzer (S&D, Rakúsko), Monica Macovei (ECR, Rumunsko) a Sven Giegold (Zelení/EFA, Nemecko).

 

Slovensko pod lupou EP

ŠPECIÁL / Od zverejnenia prvých informácií o vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rezonuje situácia na Slovensku v európskych inštitúciách. Intenzívne sa ňou zaoberá aj Európsky parlament.

Program delegácie sa v týchto dňoch finalizuje.

Skladba ľudí, s ktorými sa europoslanci chcú stretnúť na Slovensku bude kopírovať ich poslednú návštevu. O stretnutie požiadali premiéra Petra Pellegriniho, ministerstva vnútra a spravodlivosti, policajného prezidenta a generálnu prokuratúru.

Od poslednej návštevy europoslancov sa okrem premiéra Roberta Fica vymenili dvaja ministri – Robert Kaliňák za vnútro (teraz Denisa Saková) a Lucia Žitňanská za spravodlivosť (teraz Gábor Gál). Zo svojho postu odišiel po veľkom tlaku aj policajný prezident Tibor Gašpar.

In´t Veld priznala, že sa stretávajú so snahou prehodiť stretnutie z úrovne ministra na úroveň štátneho tajomníka, údajne kvôli zaneprázdnenosti.

Stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom je už podľa nej potvrdené.

Generálna prokuratúra sa na stretnutie s europoslancami pripravuje.

„O priebehu trestného konania budú súčasne informovaní aj zástupcovia Európskeho parlamentu počas ich (septembrovej) návštevy na Slovensku,“ uviedla ešte v auguste hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Spýtajú sa aj na vietnamský únos

V agende europoslancov sú aj rozhovory so zástupcami mimovládnych organizácií a novinárov.

Témou budú aj zneužívanie európskych prostriedkov, ako o nich písal Kuciak a podozrenia z korupcie a napojenia politikov na organizovaný zločin.

Na otázku, či sa členovia delegácie budú pýtať aj na kauzu súvisiacu s únosom občana Vietnamu z Nemecka za pravdpodobnej účasti slovenských štátnych orgánov, in´t Veld odpovedá, že o prípade majú medializované informácie a budú sa naň určite pýtať aj počas svojich stretnutí.

 

Liberálka in 't Veld o Slovensku: Naše zistenia sú alarmujúce

Členka delegácia europarlamentu, ktorá navštívila Slovensko, hovorí, že našli národ, ktorý je v šoku, traumatizovaný a nahnevaný.

Európska komisia pristupuje k problémom v členských štátoch príliš technokraticky

Holandská europoslankyňa je kritická k prístupu Európskej komisie v prípadoch zlyhávajúceho právneho štátu v členských štátoch, čo je podľa nej prípad Slovenska, Malty ale aj ďalších.

Označuje ho za príliš technokratický a byrokratický.

Podľa nej sa nestačí len pozerať na zneužívanie európskych peňazí alebo spôsob transpozície smernice o praní špinavých peňazí.

Očakávala by založenie interdisciplínárneho tímu, pretože, ako hovorí, v týchto krajinách sa toho deje „omnoho viac“.

„Pozrite sa, čo sa deje v Poľsku so súdnictvom, na Malte sa predávajú európske pasy, to je niečo, čo ovplyvňuje celú Úniu, musíme tak k tomu pristúpiť.“

Europoslankyňa je za to, aby sa posilnili kompetencie Europolu, ktorý dnes môže poskytovať technickú podporu bez prístupu k vyšetrovacím spisom. Rovnako by rada videla plný mandát pre Európskeho prokurátora.

 

Partner

Projekt EP7 Vote for your EU

Sledujte

Mediálny partner

Denník N

Partneri / Europoslanci