Bulharsko spravilo reparát do Komisie

Kristalina Georgjeva

Mala všetky kvality, ktoré podľa europoslancov chýbali jej predchodkyni Rumjane Želeve, ktorú nepresvedčivé odborné znalosti a hlavne problematické majetkové priznanie diskvalifikovali.

Vice-prezidentka Svetovej banky včera predstúpila pred poslancov v oveľa lepšej pozícii. Ako povedala, do svojho portfólia (humanitárna pomoc a odpoveď na krízy) si prináša 20 rokov skúseností z celého sveta. „Pre tých na svete, ktorí sú v núdzi je toto najdôležitejšie portfólio.“ Týmito slovami odmietla názor, že jej rezort bude „menej dôležitý“, ako iné posty v Komisii.

„Budem sa snažiť byť ich silným hlasom“, povedala a zdôraznila že zdroje EÚ bude využívať efektívne. Keď poslancom vysvetľovala inovatívne spôsoby ako by sa dali financovať veľké humanitárne operácie, prekročila svoj čas, ktorý je na híringu na odpovede presne vymedzený a predsedníčka výboru ju musela zastaviť.

Haitská katastrofa podľa bulharskej kandidátky ukázala, že Únia musí zlepšiť riadenie európskej a medzinárodnej humanitárnej pomoci a celkovú kapacitu systému reakcie na krízy vo svete. Z prípadu Haity sa treba poučiť a zistenia pretaviť do ďalšej práce, povedala poslancom. Hoci môžu byť Európania na svoju pomoc hrdí, nezaškodilo by podľa budúcej komisárky viac koordinácie a vizibility pre európsku pomoc karibskému štátu.

Dokonca aj skupina Zelených, ktorá dala jej predchodkyni poriadne zabrať vydala pozitívne stanovisko ešte pred koncom vypočutia.

„Jedinou skutočnou otázkou, ktorá po híringu vystala, je prečo nebola Georgjeva nominovaná bulharskou vládou ako prvá“, povedala holandská poslankyňa za zelených Judith Sargentini.  

Vedela aj na najkomplikovanejšie politické otázky odpovedať bez toho, aby hovorila  všeobecne a byrokraticky, pochválili ju liberáli.

„Radil by som pani Ashtonovej, aby dala pani Georgjeve maximum slobody konať vo všetkých oblastiach, kde je najlepším nástrojom nestrannosť a neutralita humanitárnej pomoci“, povedal pre EurActiv Charles Goerens, luxemburský liberál.

Za svoju prioritu označila vytvorenie európskeho zboru humanitárnych dobrovoľníkov. K situácie v Gaze uvidela, že by izraelské úrady mali presne povedať, ktoré komodity nesmú byť do  Pásma kontrolovaného hnutím Hamas dovážané.

Povedala tiež, že je proti vojenským intervenciám, ktorých cieľom má byť ochrana humanitárnych pracovníkov, pretože väčšina z týchto ľudí nechce byť chránená vojakmi.  

Britský labouristický europoslanec Michael Cashmen pre bulharské médiá povedal, že Georgjeva ukázala, že Bulharsko má „pozoruhodnú zásobáreň talentov“. „Pani Georgjeva ukázala obrovské vedomosti a výnimočné kvality pre tento post, politicky aj inštitucionálne. Jej otvorenosť a skromnosť pôsobili veľmi presvedčivo, že bude výbornou osobou pre spoluprácu v Európskej komisii“, dodal Cashmen.   

Poslancom sa páčila aj zmienka o jej matke, keď Georgjeva povedala, že svojej 89-ročnej mame, ktorá mala narodeniny v rovnaký deň ako bol híring prisľúbila, že ak sa stane členskou Európskej komisie, naučí sa po francúzsky.

Teraz už nič nebráni tomu, aby Európsky parlament budúci štvrtok 9. februára odsúhlasil druhý Barrosov tím, ktorý potom začne oficiálne pracovať na druhý deň, 10. februára.

Pozície

„Nominantka do Európskej komisie Kristalina Georgjeva z Bulharska predviedla excelentný výkon na svojom vypočutí v Európskom parlamente“, uviedla vo vyhlásení skupina Socialistov a demokratov (SD).

„Je to úľava“, komentovala jej výkon podpredsedníčka socialistickej skupiny Véronique de Keyser.

Bulharský premiér Bojko Borissov vyhlásil (podobne ako po híringu Rumjany Želevy), že si počínala „perfektne“. „Georgjeva sa predviedla v štýle GERB“. GERB je skratkou pre jeho vládnucu stranu Občania pre európsky rozvoj Bulharska. „Som rád, že moji poradcovia dostávajú v Európe a vo svete také vysoké hodnotenie. Dúfam, že si naši oponenti teraz uvedomia, že z akejkoľvek vojny vyjde GERB silnejšia.“