Bulharský premiér je pripravený rezignovať, no vládu chce ponechať

Bulharský premiér Boyko Borrisov. [EPA-EFE/John Thys/Pool]

Bulharský premiér Boyko Borissov naznačil, že po týždňoch protivládnych protestov môže rezignovať. Podľa neho by však mal stredopravý kabinet, vedený stranou GERB zostať funkčný až do budúcoročných volieb.

Od začiatku júla v krajine demonštrujú tisíce Bulharov, zakladajú stanové tábory a blokujú križovatky v hlavnom meste Sofia. Z oslabovania štátnych inštitúcií v prospech mocných magnátov obviňujú trojnásobného premiéra Borissova.

Šesťdesiatjeden ročný Borrisov, ktorý bulharskú politiku ovláda posledné desaťročie, nezverejnil žiadne podrobnosti, ale uviedol, že sa chce vyhnúť kolapsu vlády a rozpusteniu parlamentu v čase, keď je hospodárstvo postihnuté vplyvom pandémie koronavírusu.

Neriešil obvinenia demonštrantov, zdôraznil však, že jeho vláda pracovala tvrdo na obmedzení pašovania a zasiahla do záujmov mnohých miestnych oligarchov.

„Som pripravený kedykoľvek odísť. Nechcem kvôli mojej osobe žiadne napätie,“ povedal skupine aktivistov zhromaždení strany GREB. „Budem rokovať so svojimi koaličnými partnermi a ponúkam rôzne možnosti, vrátane toho, že by som odišiel a vláda by pokračovala ďalej.“

Diskusia o bulharskom predsedníctve sa zvrtla na korupciu a korytnačky

Vláda Bojka Borisova si v Európskom parlamente vypočula ostrú kritiku, v bulharskom bude čeliť odvolávaniu.

Koaliční partneri jeho strany, Spojení patrioti, takisto uviedli, že vláda by mala svoje štvorročné funkčné obdobie doslúžiť.

Podľa prieskumov verejnej mienky však protesty narušili podporu strany GERB (pridruženej k EPP) na 14,5 percenta, pričom v decembri mali 21,7 percentnú podporu.

Júlová zmena vo vláde, zameraná na potlačenie hnevu verejnosti nad endemickou korupciou, nedokázala upokojiť protestujúcich a kritici tvrdia, že ani Borissovova rezignácia nemusí stačiť.

V stredu (5. augusta) sa pred technickým parkom, kde sa vládna strana stretávala, zhromaždili desiatky demonštrantov a skandovali „Borissov je hanba – rezignácia a väzenie.“

Mimo demonštrácii sa odohralo aj niekoľko útokov voči novinárom, zrejme podporované aktivistami a podporovateľmi strany GREB, respektíve bezpečnostným personálom. GERB obvinenia popier. Strana uviedla, že útočníci boli „platenými provokatérmi“.

Protesty v Bulharsku sú aj o slobode médií

Protesty v Bulharsku sú skutočným občianskym protestom proti straníckemu štátu a v prospech základných demokratických práv, ako je sloboda médií, píše novinárka Maria Stoyanova.