Šefčovič má konkurenciu. Bývalý rakúsky kancelár Kern ohlásil kandidatúru do europarlamentu

Bývalý rakúsky kancelár Christian Kern v októbri 2017 [TASR / AP /Ronald Zak]

Súčasný šéf Sociálnodemokratickej strany Rakúska Christian Kern sa podľa rakúskych médií bude uchádzať aj o post spitzenkandidáta eurosocialistov. Bude tak súťažiť s Marošom Šefčovičom.

Bývalý rakúsky kancelár a súčasný opozičný líder v utorok, 18. septembra, oznámil, že sa bude uchádzať o mandát poslanca Európskeho parlamentu.

Zároveň sa pravedepodobne v Strane európskych socialistov bude uchádzať o pozíciu volebného lídra, rovnako ako slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Európski socialisti vyberú svojho kandidáta začiatkom decembra v Lisabone.

Ako možní ďalší volební kandidáti tejto európskej politickej skupiny na najvyšší exekutívny post sa spomínajú prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans a francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici.

Šanca, že by európski socialisti v nadchádzajúcich eurovoľbách získali najviac kresiel je pomerne malá. Takisto majú len malé zastúpenie medzi premiérmi a prezidentmi v Európskej rade.

Eurovoľby “budú veľmi dôležité, pretože pojem liberálneho, kozmopolitického svetového poriadku stojí pred obrovskou výzvou”, povedal Kern novinárom. Poukázal pritom na pravicových lídrov v Maďarsku, Poľsku i vo vlastnej krajine.

Najneskôr po voľbách do europarlamentu v máji 2019 plánuje Kern odstúpiť z funkcie predsedu Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ).

Kern sa stal predsedom strany a rakúskym kancelárom v máji 2016 a ako šéf vlády pracoval do vlaňajšieho decembra, keď ho vo voľbách porazil mladý konzervatívny líder Sebastian Kurz z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), pripomenula tlačová agentúra DPA.

Rakúsko hľadá cestu k V4. Opozícia to vníma citlivo

Diplomacia novej rakúskej vlády akcentuje východné smerovanie. Naznačuje to prvá návšteva na Slovensku i neobyčajne priateľské prijatie maďarského premiéra vo Viedni.

Kurz vytvoril po voľbách koalíciu s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ) – tá sa zameriava na zastavenie migrácie a na tvrdé opatrenia voči migrantom, ktorí vyznávajú tradicionalistickú a fundamentalistickú podobu islamu.

Kern, ktorý predstavuje liberálne krídlo SPÖ, vedie mocenský zápas so sociálnymi demokratmi, ktorí sú zástancami prísnej prisťahovaleckej politiky a v budúcnosti nevylučujú spoluprácu s FPÖ.

Podľa prieskumu zverejneného cez víkend má SPÖ podporu 28 percent rakúskych voličov, pričom za ÖVP kancelára Kurza zaostáva o šesť percentuálnych bodov. Krajne pravicová, vládna FPÖ má v súčasnosti podporu 25 percent voličov.

Rakúska tlač špekuluje aj o tom, že by sa Kern ako bývalý premiér mohol snažiť získať podporu Strany európskych socialistov (PES) na post spitzenakandidáta a teda aj kandidáta na post predsedu Európskej komisie.

 

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner