Bývalý Trumpov poradca povedie pravicovo-populistické hnutie v Európe

Steve Bannon (vpravo) bol poradcom amerického prezidenta. [EPA/PETE MAROVICH/POOL]

Steve Bannon, bývalý poradca prezidenta Donalda Trumpa, chce založiť nadáciu, ktorá by združila pravicovo-populistické strany v Európe.

Podľa denníka The Daily Beast, amerického internetového portálu, zameraného na politiku a pop kultúru, chce Steve Bannon založiť v Európe nadáciu s názvom Hnutie (The Movement). Dúfa, že povedie pravicovo-populistickú vzburu na celom kontinente. Jeho najbližším cieľom budú voľby do Európskeho parlamentu.

Európske turné

Steve Bannon, hviezda alternatívnej pravice, stál za volebnou kampaňou Donalda Trumpa. Jej úspech mu zaistil novovytvorenú pozíciu hlavného stratéga, no v úrade vydržal len sedem mesiacov.

Po tom, čo musel opustiť Biely dom, vybral sa na európske turné. Zaujímavú úlohu zohral v talianskych voľbách, kde podľa všetkého pomohol vytvoriť koalíciu medzi Hnutím piatich hviezd a Ligou Severu Mattea Salviniho.

Na pódiu sa v minulosti objavil aj s Marine Le Penovou. Snažil sa povzbudiť francúzsku krajnú pravicu, ktorá potrebovala nabrať druhý dych. Zastávku si spravil aj vo Švajčiarsku.

Bruselská centrála

Pre The Daily Beast uviedol, že centrála Hnutia bude sídliť v Bruseli. Už v najbližších mesiacoch začne prijímať zamestnancov. Pred voľbami do Europarlamentu by mala mať menej ako desať zamestnancov na plný pracovný úväzok. Budú medzi nimi odborníci na prieskum verejnej mienky, osoba zodpovedná za komunikáciu, office manager a výskumný pracovník. Počet zamestnancov by sa mal  po roku 2019 zvýšiť na 25 ľudí.

Polovicu svojho času plánuje Bannon stráviť v Európe. Chce byť však skôr v teréne než v bruselskej kancelárii. Ešte predtým sa bude zaoberať novembrovými voľbami v Spojených štátoch.

Bannon pre The Daily Beast tiež uviedol, že predpokladá vznik pravicovej „superskupiny“ v Európskom parlamente. Tá by podľa neho mohla pritiahnuť až tretinu zákonodarcov po májových voľbách.

Nie sme sami

„Tento nápad som dostal až potom, čo ma Marine Le Penová pozvala, aby som hovoril v Lille pred Národným Frontom,“ vysvetlil Bannon. Údajne sa spýtal francúzskej líderky krajnej pravice, čo od neho očakáva. Odpovedala: „Všetko, čo musíte povedať, je: Nie sme sami.“

Bannon bol ohromený, keď zistil, že nacionalistické hnutia v Európe nezdieľajú skúsenosti a nápady s populistickými stranami v susedných krajinách a už vôbec nie na globálnej úrovni.

Medzi mnohými európskymi nacionalistickými hnutiami je veľmi málo sympatií, pretože väčšina z nich hovorí o veľkoleposti svojho národa, čo ovplyvňuje ich zahraničné vzťahy.  Aj anti-migračná rétorika mnohých západoeurópskych pravicových politikov sa v podstate zameriava na voličov ich východoeurópskych kolegov.

Súper – Soros, vzor – Salvini

Bannon sa označil za súpera Georgea Sorosa a jeho Nadácie otvorenej spoločnosti.

„Soros je brilantný,“ povedal. „Je zlý, ale je brilantný.“

Naopak ako vzor pre budúcich partnerov Hnutia uviedol talianskeho premiéra Salviniho. „Taliansko je srdcom modernej politiky,“ povedal. „Ak to funguje tam, môže to fungovať kdekoľvek.“

Sám Salvini má však podobné plány na celoeurópsku zoskupenie v štýle talianskej Ligy Severu. Mohlo by sa mu to podariť, keďže dokázal v krátkom čase premeniť regionálnych separatistov na krajne pravicovú stranu.