Cameron a Merkelová budú rokovať o viacročnom rozpočte

Zdroj: TASR/AP Photo/Thierry Charlier

Britský premiér pohrozil vetom sedemročného rozpočtu EÚ, o ktorom budú lídri rozhodovať 22. – 23. novembra. Cameron sa dostal pod veľký tlak euroskeptickej skupiny poslancov vlastnej strany. Čelí kritike, že je málo dôrazný v presadzovaní rozpočtových škrtov na európskej úrovni.

Minulú stredu dokonca zaznamenal svoju prvú potupnú porážku v parlamente. Proti vládnemu návrhu pozície na rokovania o rozpočte EÚ sa totiž nepostavili len opoziční labouristi, ale aj euroskeptickí rebeli z jeho vlastnej konzervatívnej strany.

Britský premiér následne vo štvrtok v Londýne vyhlásil, že počúvne parlament a je pripravený použiť veto. Dodal však, že Británia má už teraz v rokovaniach o eurorozpočte tvrdý postoj, keď požaduje jeho zmrazenie. Znamenalo by to, že rozpočet EÚ nemôže rásť rýchlejšie, než inflácia.

„Navrhujú úplne absurdné navýšenie európskeho rozpočtu o 100 miliárd eur,“ povedal včera novinárom. „Budem obhajovať veľmi tvrdý výsledok. Nikdy som nemal priveľké nádeje, že v novembri padne dohoda, keďže za stolom bude 27 ľudí s 27 rôznymi názormi,“ dodal.

Premiérova hrozba veta môže mať v prípade zníženia rozpočtu negatívne dôsledky najmä pre nové členské štáty a Britániu by mohlo ešte viac izolovať od zvyšku EÚ. Cameron sa pritom netají tým, že by chcel využiť užšiu integráciu v eurozóne na to, aby získal späť časť suverenity.

Predseda výboru pre európske záležitosti v nemeckom parlamente Gunther Krichbaum varoval pred izolačnou mentalitou štátov ako Británia, ktoré chcú radšej menej Európy ako viac. „Európska únia nie je výberom z viacerých variant,“ dodal.

Merkelová minulý týždeň vyhlásila, že hrozby veta vyjednávaniam veľmi nepomôžu. Najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu je pritom práve Nemecko, Veľká Británia je štvrtá po Francúzsku a Taliansku, ale ročne si zároveň uplatňuje zľavu z príspevku, tzv. rabat. Vetom pohrozili aj Francúzsko a Dánsko v snahe o presadenie svojich záujmov, pričom na prijatie návrhu je potrebná jednomyseľnosť.

Cameron vyhlásil, že počas dnešného stretnutia s Merkelovou bude obhajovať väčšiu kontrolu výdavkov. „Ako môžu tvrdiť, že krajiny by mali znižovať výdavky a prijímať tvrdé rozhodnutia, ak sami nie sú pripravení prijímať tvrdé rozhodnutia?“

Kancelárka Merkelová najprv vystúpi v Európskom parlamente v Bruseli a následne odcestuje do Veľkej Británie.

(EurActiv/Reuters)