Cameron: Buď obmedzíme sociálne dávky prisťahovalcom, alebo odídeme

David Cameron na Downing street 10, Zdroj: TASR/AP Photo/Stefan Rousseau-pa

S blížiacimi sa májovými parlamentnými voľbami sa stupňuje sa aj rétorika súčasného britského premiéra Davida Camerona.  Ten dnes naznačil, že v prípade, že mu EÚ nedovolí obmedziť prístup prisťahovalcov k sociálnym dávkam, navrhne, aby Británia z únie vystúpila. Agentúra Reuters potvrdila, že Cameron si je viac ako istý, že k tomuto scenáru nedôjde.

V dnešnom prejave Cameron potvrdil, že chce prijať zákon, ktorý obmedzí prístup prisťahovalcov k sociálnym benefitom Spojeného kráľovstva. Európski imigranti si tak napríklad budú musieť odpracovať štyri roky na to, kým budú mať nárok na daňové úľavy, či podporu bývania. Nezamestnaní prisťahovalci nebudú mať nárok na akúkoľvek pomoc.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že prisťahovalectvo je jednou z top tém predvolebnej kampane. Britský premiér je tak pod tlakom, najmä kvôli vzrastajúcej popularite proti-európskej politickej strany Nezávislosti Spojeného kráľovstva. Konzervatívci sa v prieskumoch nečakane ocitli až na treťom mieste.

Navrhnuté opatrenia majú Britániu premeniť na menej atraktívne miesto pre prácechtivých migrantov.  Mohli by ovplyvniť až 300 tisíc Európanov, a to najmä tých nízko-kvalifikovaných a ochotných pracovať za minimálnu mzdu.

Rodičovské príspevky rodičom, ktorých deti nežijú v Británii by sa mali zastaviť úplne, nezamestnaní migranti by mohli byť po 6 mesiacoch vyhostení. Občania nových členských štátov, ktoré by do EÚ vstúpili po prijatí zákona, by potrebovali žiadať o pracovné povolenie, až dokým by sa ich domáce hospodárstvo nevyrovnalo európskemu priemeru.

Prejav už stihol pobúriť viacerých predstaviteľov členských krajín EÚ. Poľsko, ktoré má v Británii značné zastúpenie, tvrdí, že zákon je diskriminačný. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyjadrila, že takýto zákon by si vyžadoval zmenu základných zmlúv únie, pretože zasahuje fundamentálnych práv ako je sloboda pohybu, s čím Nemecko nebude súhlasiť.

V rámci pravidiel voľného pohybu pracovníkov, majú občania EÚ právo hľadať prácu v ktoromkoľvek členskom štáte. Británia, ktorá má najrýchlejšie rastúcu ekonomiku, je často konečnou destináciou. Len v tomto roku sa do Spojeného kráľovstva presťahovalo  228 000 občanov EÚ.

Briti sa obývajú zneužívania štedrého sociálneho systému nepracujúcimi migrantmi. Sťažujú sa aj na pracujúcich. Británia preto už prijala niekoľko opatrení, ktoré sprísňujú kritéria na získanie niektorých sociálnych dávok, ako sú napríklad detské prídavky.