Cameron: EÚ sa môže zmeniť

David Cameron na Downing street 10, Zdroj: TASR/AP Photo/Stefan Rousseau-pa

Tých, čo tvrdia, že Spojené kráľovstvo by malo vystúpiť z bloku a že nie je žiadna nádej na reformu EÚ, nazval pesimistami.

„Myslím si, že sa mýlia. Myslím si, že je možné zmeniť a reformovať túto organizáciu,“ povedal počas investičnej konferencie v Londýne.

Cameron opätovne čelí tlaku zvnútra svojej Konzervatívnej strany. Bývalý minister financií Nigel Lawson tento týždeň vyhlásil, že plán na prerokovanie britských záväzkov voči EÚ pred očakávaným referendom o členstve roku 2017, je odsúdený na neúspech a krajina by mala z bloku vystúpiť.

Starosta Londýna Boris Johnson na tej istej konferencii uviedol, že strana by Camerona a jeho plán mala podporovať. Dodal však, že Británia by mala byť pripravená odísť z EÚ, ak sa jej nepodarí prerokovať vzťahy. Panuje presvedčenie, že by chcel uspieť ako nástupca Camerona na čele Konzervatívnej strany.

„Toto nie je pre Britániu existenčná otázka. Bola, keď sme sa pripojili počas vrcholiacej studenej vojny,“ vysvetlil Johnson. „Teraz žijeme v globalizovanej ekonomike, kde skutočne rastúce trhy sú mimo Európskej únie.“

Členstvo EÚ je spornou otázkou pre konzervatívcov už celé desaťročia. Cameron dúfa, že referendum ho raz a navždy uzavrie. Závisí však nielen od zabezpečenia lepších podmienok, ale aj od toho, či konzervatívci sformujú vládu aj po voľbách v roku 2015.

Myšlienku, že by Británia mala rozviazať vzťahy s Európu, aby zintenzívnila tie s Áziou a Amerikou za absurdné označil britský liberálny europoslanec Graham Watson (ALDE).

„Vôbec nie som presvedčený o tom, že Spojené kráľovstvo dosiahne dobrú dohodu, ak sa pokúsi rokovať samo,“ uviedol v komentári, ktorý zverejnil bruselský EurActiv. „To, že Obama vo svojom prejave o stave únie neoznámil úplne novú obchodnú dohodu s Veľkou Britániou má svoj dôvod. Táto myšlienka je takmer smiešna. Obchodná dohoda s EÚ je už oveľa väčším sústom pre najväčšiu svetovú ekonomiku, pretože stojí za investovanie politického kapitálu.“

Watson  tiež spochybnil Johnsonovo tvrdenie, že strata prístupu na jednotný trh EÚ by mala len zanedbateľné dôsledky pre Britániu. „Faktom je, že vyvážame viac do Holandska ako do Číny, Brazílie, Ruska a Indie dokopy. Takmer 90 % malých vývozcov závisí od obchodu s EÚ.“