Cameron ide na summit s ultimátom

zdroj: conservativeparty (Flickr)

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy včera ráno oznámil, že hlavám štátov a vlád všetkých členských štátov rozoslal svoje návrhy na prehĺbenie hospodárskej konvergencie, rozpočtovej disciplíny a posilnenie hospodárskej únie v eurozóne. Túto úlohu mu dali lídri ešte na summite 26. – 27. októbra.

Prísnejšie pravidlá pre deficit a dlh chce presadiť cez miernu úpravu zmluvy, ktorá by si nevyžadovala ratifikáciu parlamentov vo väčšine členských krajín a Európsky parlament a Európska centrálna banka by mali len úlohu konzultantov. Navrhuje zmenu Protokolu 12, ktorým sa týka konania pri nadmernom deficite. To si však bude vyžadovať dohodu všetkých členských štátov.

Britský premiér David Cameron chce teda túto príležitosť využiť na to, aby ochránil záujmy City of London pred snahou Frankfurtu zatieniť ho ako popredné finančné centrum. Ako informujú médiá, zrejme sa vzdá svojich pôvodných plánov pokúsiť sa pri zmene úniových zmlúv o prenos niektorých kompetencií z Bruselu späť do Londýna. Okrem toho, viac by uvítal, keby sa zmeny týkali len 17 štátov eurozóny a nie všetkých členských krajín.

„Nepodpíšem zmluvu, ktorá nebude obsahovať také ubezpečenia ako je dôležitosť jednotného trhu a finančných služieb,“ vyhlásil pre BBC. Nemenovaní diplomati ,ktorých oslovil EurActiv predpokladajú, že lídri pristúpia na Cameronovo ultimátum, pretože viaceré krajiny, na čele s Poľskom, sú proti tomu, aby sa zmena týkala len eurozóny.

Proti Van Rompuyovým návrhom vystupuje prominentný britský liberálny europoslanec Andrew Duff. Podľa neho využitie Protokolu 12 nebude fungovať. Opatrenia toho protokolu nesmú prekrútiť článok 126 Zmluvy o fungovaní EÚ, ktorý sa týka deficitov a procesov pri prekročení 3-percentného stropu, ktorý musí ostať primárny.

Duffy tvrdí, že sa treba prestať snažiť vyhýbať zásadnej zmene Zmluvy a Európska rada by mala byť ambiciózna, pozvať Európsky parlament, zvolať Konvent a pripraviť medzivládnu konferenciu, na ktorej by sa o zmenách rokovalo.