Cameron napreduje s referendom

Cameronova Konzervatívna strana nateraz v prieskumoch verejnej mienky pred budúcoročnými parlamentnými voľbami zaostáva za opozičnými labouristami. K úspechu vo voľbách by konzervatívcom mala dopomôcť aj podpora referenda o členstve Británie v EÚ. Opozičná Labour Party tieto kroky kritizuje.

Dlhoročný poslanec a bývalý komisár EÚ pre obchod Peter Mandelson nazval Camerona „rukojemníkom“ euroskeptikov vo vlastnej strane a „prisluhovačom“ priaznivcov Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

„Odkazujem vláde, aby sa prestala predvádzať strane UKIP“, povedal Mandelson počas debaty v hornej komore parlamentu. „Moja skúsenosť rozhodne vraví v prospech reformy EÚ, ale nie v prospech neistého referenda, ktoré má iba preklenúť rozpory vo vnútri konzervatívnej strany.“

Ku kritikom Davida Camerona sa pridala aj podpredsedníčka Európskej komisie Viviane Redingová. Údajná invázia cudzincov do Británie má podľa nej voličov odviesť „od skutočných problémov“.

Cameron chce, aby Británia zotrvala v Európe, no snaží  sa vyjednať nové nastavenie vzájomných vzťahov.

„Dnes sa návrh zákona o európskom referende presúva do Snemovne lordov. Podporte moju požiadavku na referendum o členstve do konca roka 2017 na http://www.letbritaindecide.com/ „ napísal Cameron v piatok na svojom twitterovom účte.

95 poslancov Konzervatívnej strany napísalo svojmu predsedovi list, v ktorom žiadajú presadenie národného veta na prijímané európske zákony.

Tlak na vypísanie referenda pomohol zmierniť rozpory v Konzervatívnej strane. Napriek tomu strana stráca voličov  na úkor strany UKIP, ktorej predseda Nigel Farage hrá na strunu obáv z imigrácie a vplyvu členstva v EÚ na britský život.

Otázka členstva v EÚ a problém imigrácie sú previazané politicky, špeciálne od začiatku roka. Prvého januára 2014 skončili Veľkej Británii pracovné obmedzenia pre občanov Bulharska a Rumunska.

Prieskum organizácie YouGov v piatok ukázal, že UKIP, ktorá vyzýva na vystúpenie z EÚ, má asi 13%-nú podporu verejnej mienky, aj keď nemá v parlamente žiadne kreslá .

Prieskumy verejnej mienky vedie Labour Party s podporou 38 %. Pred konzervatívcami tak má náskok šesť percentuálnych bodov. Referendum o EÚ labouristi v budúcnosti nevylučujú, ale hovoria, že vystúpenie by tvrdo pocítili zahraničné investície a oslabilo britskú ekonomiku.

Labouristi by mohli blokovať prechod zákona o referende v hornej komore s pomocou koaličnej Liberálno-demokratickej strany. Návrh zákona sa prerokúva neobvyklou procedúrou. Musí byť schválený hornou komorou do 28. februára.

Ak by aj zákon o referende prešiel, celý proces môže by sa mohol zvrátiť výhrou Labour Party vo voľbách v roku 2015.

(EurActiv/Reuters)