Cameron pod tlakom kvôli Lisabonu

Zástanci tvrdého euroskeptického krídla strany pripravili pre Camerona nevítané rozptýlenie počas kongresu Konzervatívne strany (5.-8. októbra) v Manchestri.

Po jasnom schválení Lisabonskej zmluvy na druhý pokus v Írsku sa pohľady v Británii upierajú práve na Camerona a mnohí chcú vedieť čo mieni robiť, ak bude eurozmluva do volieb už platnosti. Ak Cameron ešte pritvrdí vo svojej pozícii voči novej európskej zmluve riskuje, že ešte pred pravdepodobne vyhratými voľbami si otrávi vzťahy s zvyškom EÚ. Riskuje tiež prehĺbenie starých deliacich čiar v strane týkajúcich sa postoja k európskej integrácii, ktoré takmer spôsobili pád poslednej konzervatívnej vlády Johna Majora v roku 1992.

Cameronov sľub znie, že ak konzervatívci na jar 2010 vyhrajú voľby a Lisabonská zmluva dovtedy nevstúpi do platnosti, vypíše o nej v Británii referendum, keďže súčasná labouristická vláda tak napriek prísľubu Tonyho Blaira neurobila.

Niektorí v Konzervatívnej strane si ale nemyslia, že je to dosť. Chcú, aby sa nádejný budúci premiér zaviazal, že ľudové hlasovanie vypíše, či bude zmluva platiť alebo nie.

Prieskum, ktorý medzi 2205 členmi britskej Konzervatívnej strany robil portál ConservativeHome.com pre denník Independent ukázal, že osem z desiatich straníkov si želá, aby sa referendum konalo za každých okolností.

„Konzervatívna strana, ak chce mať vo vláde kredibilitu, bude musieť dať ľudom referendum“, tvrdí John Stafford, konzervatívny delegát z južného Anglicka citovaný agentúrou Reuters.

Konzervatívci vidia Lisabon ako krok smerom k európskemu superštátu. Britský parlament zmluvu už dávno ratifikoval, podľa Camerona to možno zvrátiť ak tak rozhodnú voliči v referende. S najväčšou pravdepodobnosťou by sa tak aj stalo.

Veci teraz stoja na Českej republike a jej euroskeptickom prezidentovi. „Úprimne dúfam, že prezident Českej republiky Václav Klaus to pre Britániu urobí – a aj pre Európu – a vydrží tak dlho ako len môže, aby sme mohli mať naše referendum“, povedal pre rádio BBC Andrew Rosindell z Kozervatívnej strany.

Vypísať referendum o ratifikovanej zmluve je podľa analytikov minimálne na hranici medzinárodného zmluvného práva, nehovoriac o referende o zmluve, ktorá už je v platnosti.

Podľa britského denníka Guradian, ak bude ratifikačný proces zmluvy v EÚ ukončený, keď sa Cameron stane premiérom bude skôr hľadať spôsoby ako vymaniť Britániu z dosahu Bruselu pokiaľ de o sociálne otázky a otázky zamestnanosti, rovnako aj v oblasti vnútra a spravodlivosti. V oboch oblastiach už pri tom Británia získala v minulosti ústupky.

EurActiv/Reuters