Cameron podporí do čela EÚ poľského premiéra

Zdroj: EP

Tvrdí to britský denník The Guardian. V Donaldovi Tuskovi vraj Cameron vidí protiváhu k federalisticky naladenému novozvolenému predsedovi Európskej komisie Jean-Claude Junckerovi, s ktorého výberom Británia nesúhlasila.

Tuskovo meno sa v súvislosti s obsadzovaním vrcholných postov v EÚ objavilo už dávnejšie. Poľský premiér sám vtedy verejne vyhlásil, že nemieni odstupovať z funkcie predsedu poľskej vlády.

Podľa denníka Guardian bola Tuskova kandidatúra predmetom jeho pondelkového (25.8.) telefonátu s Davidom Cameronom. Cameron si údajne myslí, že by bolo vhodné, aby Poľsko ako najväčší „nový“ členský štát obsadilo post šéfa Európskej rady. Navyše Tuska vníma ako nositeľa „reformnej agendy“ v EÚ.

Stály predseda Európskej rady vedie summity EÚ a rokovania medzi členskými štátmi o kľúčových rokovaniach na najvyšej politickej úrovni. Môže prichádzať s iniciatívami, no potrebuje pre ne podporu či mandát od členských štátov.

Tuskova politická strana Občianska platforma patrí k strane európskych ľudovcov. Na pozíciu stáleho predsedu Európskej rady si robia zálusk aj európski socialisti. Cameron si však myslí, že by sa mali uspokojiť s obsadením funkcie šéfa európskej diplomacie. Kandidátkou je talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogheriniová.

Británia sa pre svojho nominanta do novej Európskej komisie Jonathana Hilla snažila získať dôležité, hospodársky ladené portfólio. Podľa britského denníka The Daily Telegraph však tomu budúci šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker nie je naklonený, nakoľko je sklamaný, že Británia nenominovala ženu.

Na sobotnom summite v Bruseli by sa mali hlavy štátov a vlád členských krajín dohodnúť najmä na menách nástupcov Hermana Van Rompuya (stály predseda Európskej rady) a Catherine Ashtonovej (vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, zároveň podpredsedníčka Európskej komisie).

Hovorca britského premiéra vyhlásil, že všeobecným cieľom krajiny v rokovaniach bude "zabezpečiť, aby bol kandidát (na stáleho predsedu Európskej rady) ochotný spolupracovať s Veľkou Britániou pri riešení výhrad", ktoré smerom k EÚ krajina vníma.

Cameron a Tusk mali v minulosti svoje nezhody, najmä kvôli snahe Británie obmedziť sociálne benefity pre ekonomických imigrantov, z ktorých Poliaci tvoria v krajine početnú skupinu.