Cameron s predstaviteľmi Únie rokuje o zmenách v Zmluve o EÚ

zdroj: conservativeparty (Flickr)

Cestou na Nemecku, kde sa mal britský premiér stretnúť so svojou kolegyňou Angelou Merkel, sa Cameron zastavil na raňajkách u predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosu a zároveň viedol oddelené rokovanie s prezidentom EÚ Hermanom Van Rompuyom. Zdroje z Komisie aj z Rady neskôr uviedli, že jednou z hlavných tém bola práve zmena Zmluvy o EÚ.

Očakáva sa pritom, že na najbližšom summite EÚ 9.decembra Van Rompuy zverejní priebežnú správu o konzultáciách, ktoré prebiehajú práve v súvislosti so zmenou zmluvy, čo žiadala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Z nemeckého pohľadu by mala zmena zmluvy umožniť vymáhanie striktnejšej rozpočtovej disciplíny v eurozóne a zároveň by mohla obsahovať články o vylučovaní krajín z eurozóny.

Ďalší zdroj naznačil, že zmeny v zmluve by mohli zahŕňať aj jasnejšie stanovenie mandátu pre ECB intervenovať na trhu s obligáciami za cieľom zaistenia stability eurozóny, čím by Nemecko prišlo o dôvod, pre ktorý dnes podobné kroky ECB odmieta. Využíva pritom práve argument, že Európska centrálna banka na tento druh činnosti nemá mandát.

Merkelová našla spojenca neočakávane v osobe Camerona, ktorý využil príležitosť a uviedol, že ju podporí v záležitostiach zmien v prípade ak bude mať Veľká Británia aj naďalej explicitnú výnimku ohľadom prísnejších fiškálnych pravidiel v EÚ. Euroskeptický britský think-tank Open Europe uviedol: „Cameron zopakuje svoj nesúhlas s francúzsko-nemeckými návrhmi dane z finančnej transakcie a očakáva sa tiež, že bude na Merkelovú naliehať, aby ECB umožnila zachraňovať euro tým, že bude veriteľom poslednej inštancie.“

Britský premiér zároveň žiada záruky o tom, že sa žiadna z plánovaných zmien negatívne nedotkne Londýna ako globálneho finančného centra. Cameron je podľa informácií pripravený za to podporiť Merkelovej plány na posilnenie hospodárskej únie v eurozóne, a to práve za podmienky, že sa mu podarí uchrániť pred legislatívnymi zmenami londýnske City, uviedol denník Financial Times. Herman Van Rompuy však zaujal opatrnejší postoj a očakáva sa, že návrh zmien v zmluve založený na konzultáciách, prednesie najskôr na jar budúceho roka.

Barroso potvrdil, že zmeny zmluvy sú skutočne na programe, no zdôraznil, že to by nemalo odpútať pozornosť lídrov od dôležitejších rozhodnutí súčasnosti, ktoré si nevyžadujú zložitý proces ratifikácie. „Premiér a predseda Barroso sa zhodli na dôležitosti prioritizovania razantnej akcie potrebnej na zaistenie stability v eurozóne, rovnako ako aj zavedenia zrýchlených opatrení na stimulovanie rastu a zamestnanosti,“ uviedol hovorca britského premiéra.

Euroskeptický britský denník Express zároveň informoval o správe, ktorá unikla z nemeckej vlády, podľa ktorej by mali mať väčšie krajiny eurozóny, považované za príliš veľké na záchranu, povolený default svojich dlhov a ohlásenie bankrotu. Nový šesťbodový balíček údajne zároveň predostiera plány na vytvorenie nového Európskeho menového fondu, ktorý by mohol zasahovať v ekonomikách krajín eurozóny s vysokým dlhovým zaťažením. Zdroje z Rady a Komisie popreli, že by pri rokovaniach v Bruseli vznikla nejaká „nemecká správa“.