Cameron sa pustil do euroskeptikov

zdroj: euractiv.com

David Cameron pripustil, že na stole stále zostávajú všetky možnosti, vrátane odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Počas pravidelnej stredajšej hodiny otázok v dolnej komore britského parlamentu však uviedol, že by sa „mal na pozore“ pred snahou napodobniť vzťah Nórska a EÚ.

Práve Nórsko uvádza ako príklad úspešnej krajiny mimo Európskej únie aj predseda euroskeptickej strany UKIP, Nigel Farage. Tvrdí, že Nóri prosperujú práve vďaka tomu, že neplatia členské príspevky do rozpočtu EÚ a v mnohých ohľadoch ich neobmedzujú ani európske pravidlá.

Nórsko odmietlo členstvo v EÚ v dvoch referendách v rokoch 1972 a 1994. Namiesto vstupu do únie sa Nórsko pripojilo k Európskemu hospodárskemu priestoru (EHP). Spolu s Lichtenštajnskom a Islandom má tak prístup na spoločný trh EÚ.

„Je dôležité, aby sme poznali dôsledky alternatívnych scenárov. Nórsky príspevok do EÚ je na obyvateľa rovnaký ako ten náš. Prijímajú dvakrát viac migrantov ako my. Nemajú však miesto pri stole a teda ani možnosť rokovať,“ upozornil predseda britskej vlády.

Nórsko musí v rámci svojho postavenia rešpektovať voľný pohyb osôb. Preberá tiež smernice týkajúce sa jednotného trhu a to bez toho, aby sa podieľalo na ich tvorbe.

Nórsky minister pre európske záležitosti, Vidar Helgesen, povedal pre britskú BBC, že Spojené kráľovstvo v EÚ je výhodné aj pre Nórsko. „Rozhodnutia o legislatíve pre jednotný trh sa robia v rámci EÚ a pre nás je lepšie, ak sa na tom zúčastňuje aj Veľká Británia,“ vysvetlil. Podľa neho je to pre Nórsko zárukou, že nové predpisy budú čo najviac prínosné pre voľný trh a čo najmenej byrokratické.

Britský poslanec za stranu UKIP, Douglas Carswell, povedal pre BBC, že nórska dohoda s EÚ je preto tak zlá, lebo Nóri o nej rokovali ako o príprave na členstvo. „V referende však ľudia povedali členstvu nie. Ak členstvo odmietneme v našom referende, môžeme vyrokovať oveľa lepšiu dohodu,“ povedal Carswell.

Zakrývací manéver?

Cameron sa doteraz vyhýbal priamej konfrontácii s argumentmi euroskeptikov. Bolo by to pre neho riskantné vzhľadom na množstvo podobne naladených členov jeho vlastnej konzervatívnej strany. Podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky však klesá podpora voličov pre zotrvanie Británie v únii, čo mohlo byť dôvodom pre vyhlásenia britského premiéra.

Časť euroskeptikov vyčíta Cameronovi, že týmto útokom na nich sa snaží odviesť pozornosť od neúspešných rokovaní s predstaviteľmi únie.

Robert Oxley z kampane „Vote Leave“ (Hlasuj za odchod) povedal, že Cameronovi sa nepodarí vyjednať „zásadne odlišný vzťah s EÚ“. „Očividne rokovania nejdú podľa predstáv vlády a začínajú panikáriť,“ dodal Oxley

Posun v Cameronovej rétorike komentoval aj labouristický tieňový minister zahraničných vecí, Hilary Benn. „David Cameron si začína uvedomovať riziká odchodu z EÚ. Prestal predstierať, že sa bude snažiť vyhovieť svojim euroskeptickým poslancom,“ povedal pre BBC.

Argumenty zástancov zachovania členstva monarchie v únii posilnila aj podpora amerického ministra obchodu Michaela Fromana. Pre agentúru Reuters uviedol, že USA nebudú veľmi naklonené rokovaniam o osobitnej dohode o voľnom obchode s Veľkou Britániou v prípade, ak by už nebola súčasťou EÚ.

Zbližovanie pozícií s úniou

Cameronove výroky nasledovali po tom, čo podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermans, pripustil možnosť výnimky pre Britániu z klauzuly o „stále užšej únii“.

„Nikto vás nebude nútiť viac sa integrovať s inými štátmi, ak to nebudete chcieť,“ povedal Timmermans. Súhlasí, že je treba viac objasniť význam tejto klauzuly v európskych zmluvách.

Pri včerajšom predstavení nového ročného pracovného programu Európskej komisie predstavitelia únie tiež poukázali na možnosť Británie formovať novú európsku legislatívu v oblasti jednotného trhu so službami.

Britský minister pre európske záležitosti, David Lidington, uviedol, že nový pracovný program zohľadňuje britské návrhy smerujúce ku konkurencieschopnejšej Európe.