Cameron svojim postojom voči EÚ nahráva škótskej nezávislosti

Tri týždne pred škótskym referendom za nezávislosť poskytuje David Cameron zástancom secesie od Spojeného kráľovstva vítaný argument. Viaceré britské médiá cez víkend informovali, že jeho konfrontačný ton voči Európskej únii môže napokon viesť k vyjadreniu podpory pre odchod z únie v roku 2017.

„Členstvo v EÚ je pre Škótsko dobré ekonomicky, politicky aj kultúrne,“ hovorí Christian Allard zo Škótskej národnej strany (SNP), ktorá oddelenie od Británie žiada. „Fakt, že nás chce britská vláda proti našej vôli vytrhnúť z Európy, je presne ten dôvod, prečo potrebujeme hlasovať za,“ dodal Allard.

Cameron v minulosti viackrát zapakoval, že vystúpenie z EÚ nie je jeho cieľom. Mnohí konzervatívni politici však od neho žiadajú tvrdší postoj voči únii. Londýnsky starosta Boris Johnson na začiatku augusta navrhol, aby sa Európa buď reformovala alebo pripravila na britský odchod. [EurActiv.sk, 5. 8. 2014]

SNP v práve prebiehajúcej kampani za ukončenie 307 rokov trvajúceho politického zväzku s Britániou zaostáva o 14 % za tými, ktorí si želajú zachovanie doterajšieho stavu.

Predseda SNP a škótsky premiér Alex Salmond je síce „jasným víťazom“ nedeľnej televíznej debaty, ale nezdá sa, že to bude mať na rozhodnutie voličov nejaký vplyv, zhodnotil profesor John Curtice z Strathclyde University.

Komplikovaná cesta do únie

Odborníci aj predstavitelia únie pochybujú o správnosti argumentu, že škótske odtrhnutie od Veľkej Británie môže byť v konečnom dôsledku kľúčom k zachovaniu členstva v EÚ.

Bývalý predseda Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) Ruairi Quinn vyhlásil, že členstvo samostatného Škótska by štáty EÚ-28 zablokovali. Pripomenul, že o prijímaní nových členov rozhodujú jednomyseľne: „Podľa môjho názoru je veľmi pravdepodobné,  že nie by povedali minimálne 2 štáty.“

Krajiny, ktoré by prijatie Škótov odmietli, sú podľa Quinna Španielsko a Belgicko. V oboch sa vyskytujú podobné separatistické nálady.

Škótska národná strana navyše zavrhla aj perspektívu prijatia eura. Po opustení zväzku so Spojeným kráľovstvom chce naďalej platiť britskou librou.

Za nepravdepodobné považuje členstvo nezávislého Škótska v EÚ aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý opätovný vstup označil za „extrémne ťažký“. [EurActiv.sk, 20. 2. 2014]

Škótska samostatnosť nemá ani necelé štyri týždne pred referendom dominantnú pozíciu v spoločnosti. V prieskumoch sa za oddelenie dlhodobo vyjadruje iba niečo vyše 40 % opýtaných.