Capitals: Liberálna frakcia odmieta špeciálne podmienky pre vypočutie niektorých eurokomisárov

Európsky parlament plánuje tento týždeň rozhodnúť o tom, akú podobu budú mať vypočúvania 26 dezignovaných eurokomisárov. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Európsky parlament tento týždeň rozhodne o tom, akú podobu budú mať vypočúvania 26 dezignovaných eurokomisárov, ktoré predchádzajú parlamentnému hlasovaniu o vyslovení dôvery novej Európskej komisii.

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

BRUSEL/ŠTRASBURG

Centristická frakcia Renew Europe, v ktorej má dominantné postavenie hnutie En Marche francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, má o organizácií vypočúvaní eurokomisárov v Európskom parlamente jasné predstavy.

„Je vylúčené, aby kandidátov na troch výkonných podpredsedov Komisie (Timmermans, Vestagerová, Dombrovskis) spovedala iba Konferencia predsedov politických skupín (Európskeho parlamentu),“ uviedol predseda vplyvného europarlamentného výboru pre životné prostredie Pascal Canfin.

„Pre nás je toto absolútna červená čiara,“ zdôraznil Canfin s tým, že Renew je striktne proti takémuto dizajnu, ktorý podľa neho chráni kandidátov pred „grilovaním“ zo strany europoslancov a zároveň zabezpečuje, že kandidáti hladko preplávajú parlamentným vypočúvaním.

Neexistujú jasne stanovené pravidlá o tom, ako by mali prebiehať vypočúvania podpredsedov Komisie. V roku 2014 vypočúvala práve Konferencia predsedov, kde sa združujú lídri parlamentných frakcií, prvého podpredsedu Fransa Timmermansa.

Pre Canfina a frakciu Renew je však takýto dvojaký meter neprijateľný. Vplyvní podpredsedovia sa podľa neho nesmú vyhnúť kontrole zo strany výborov.

„Sme presvedčení, že v súčasnosti na to nie je väčšina,“ aby sa tento prístup mohol presadiť v praxi, povedal Canfin pre médií. Pre niektoré frakcie – ľudovcov (EPP), konzervatívcov (ECR) a krajnú pravicu – by však mohlo byť lákavé ochrániť „svojich“ kandidátov pred ťažkými dotazmi europoslancov.

Canfinova vízia závisí na socialistoch (S&D), ktorí by teoreticky mohli byť naklonení pridať sa ku konzervatívnej frakcii s cieľom chrániť ich hlavného kandidáta Fransa Timmermansa, ktorý bol nominovaný na podpredsedu Komisie.

Timmermans sa však otázok zo strany výborov nemusí obávať. Z ôsmych kandidátov na post podpredsedu nového kabinetu predsedníčky Ursuly von der Leyen nie je zďaleka ten najkontroverznejší.

V najväčšom ohrození by bol zrejme Grék Margaritis Schinas, ktorý má dostať na starosť kontroverzné portfólio „ochrana európskeho spôsobu života“. Kritici, predovšetkým z radov socialistov a zelených vidia v tomto pomenovaní portfólia rétoriku krajnej pravice alebo protimigračne zameraných strán. (Frédéric Simon, EURACTIV.com)

///

PARÍŽ

Smerom k silnejšej Európe. Francúzsko je so zložením novej Komisie veľmi spokojné. Parížska stratégia „urobiť Európu opäť skvelou“ (make Europe great again) s mnohými Francúzmi na najvyšších postoch v EÚ prináša výsledky.

Idea o silnejšej Európe však už nie je len snom francúzskeho prezidenta Macrona, ale získava si priaznivcov aj v Nemecku a naprieč celou Európou. Členské štáty však musia stále dokázať svoju ochotu, a to práve prostredníctvom európskeho rozpočtu. Viac tu (Aline Robert EURACTIV.fr/ Claire Stam, EURACTIV.de)

///

BERLÍN

Auto? Nie, ďakujem. V sobotu (14. septembra) sa konali masové protesty proti medzinárodnej výstave automobilov Motor Show, ktorá sa v tej dobe odohrávala vo Frankfurte. Podľa polície a organizátorov sa demonštrácií zúčastnilo 15 až 25 tisíc ľudí, ktorí volali po „dopravnej revolúcii“ (Claire Stam, EURACTIV.de)

///

MADRID

Iglesias hľadá pomocnú ruku u španielskeho kráľa. Líder ľavicovej strany Unidas Podemos Pablo Iglesias žiada španielskeho kráľa Filipa VI., aby mu pomohol presvedčiť socialistického premiéra Pedra Sanchéza k sformovaniu koaličnej vlády.

Iglesias uviedol, že poprosí španielského kráľa, aby hral rolu sprostredkovateľa a pomohol Sanchézovi pochopiť, že koalícia je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť krajine stabilitu. Úloha kráľa sa však nemusí nevyhnutne vzťahovať na „sprostredkovateľskú“ úlohu.

Sanchézovi sa totiž nedarí získať potrebnú väčšinu, ale nechce vytvoriť koalíciu s Unidas Podemos. Sanchéz by mal vládu sformovať do 23. septembra, inak hrozia nové voľby.

Kráľ Filip VI. bude dnes a zajtra jednať so všetkými politickými stranami o ďalšom vývoji. Do stredy by malo byť jasné, či budú vyhlásené nové voľby alebo nie.  (EuroEFE.EURACTIV.es)

///

VARŠAVA

Volebný program je na svete. Vládna pravicová strana Právo a spravodlivosť (PiS) predstavila pred nastávajúcimi októbrovými parlamentnými voľbami svoj volebný program. Program sa nazýva „Poľský model sociálneho štátu“ a nachádza sa v ňom niekoľko kontroverzných bodov. Jedným z nich je možnosť zatknutia poslancov na žiadosť poľského ministra spravodlivosti (ktorý je zároveň aj generálnym prokurátorom) alebo regulácia novinárskej profesie.

///

RÍM

Od jedného Mattea k druhému. Bývalý premiér Matteo Renzi premýšľa o tom, že odíde zo stredoľavej Demokratickej strany (PD) a založí novú stredovú politickú stranu, ktorá by bola pod jeho vedením. Tento krok by ale mohol PD oslabiť a podkopať novo sformovanú koalíciu s Hnutím piatich hviezd. Predseda PD Nicola Zingaretti sa preto snaží Renziho presvedčiť, aby svoj plán ešte prehodnotil.

Medzitým sa Matteo Salvini opäť menoval lídrom pravicovej Ligy a prisľúbil svoj skorý návrat k moci. V priebehu nedeľného stretnutia strany s voličmi v meste Pontida sa ukázalo, že Salviniho stúpenci mu jeho nedávne politické „manévre“ už odpustili. (Gerardo Fortuna, EURACTIV.com)

///

ATÉNY

Ďalšia migračná kríza na obzore? Zvýšený počet utečencov prichádzajúcich na ostrovy v Egejskom mori prinútil Grécko hľadať riešenia interne aj zo strany EÚ. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis preto minulý týždeň predstavil reformu azylového systému, vďaka ktorému by sa mohol skrátiť čas potrebný pre navrátenie utečencov späť do Turecka. Dohoda medzi EÚ a Tureckom stále čelí vážnym problémom. Minister zahraničných vecí Nikos Dendias by o tom mal diskutovať s Heikom Maasom, nemeckým ministrom zahraničných vecí.

Hovorca nemeckej vlády minulý týždeň uviedol, že Berlín veľmi pozorne monitoruje situáciu na gréckych ostrovoch a zdôraznil, že nedávny nárast o 8% „sa musí brať vážne do úvahy“.

Minister pre migračnú politiku Giorgos Koumoutsakos komentoval situáciu s tým, že Grécko túto záležitosť prednieslo fínskemu predsedníctvu EÚ a bude sa o nej diskutovať na pracovnej skupine v utorok v Bruseli. (Theodore Karaoulanis,EURACTIV.gr)

///

PRAHA

Petříčkovi sa nepáči rozpočet na predsedníctvo. Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček nie je spokojný s navrhovaným rozpočtom českého predsedníctva EÚ, pretože sa domnieva, že Praha nebude schopná splniť niektoré zo svojich ambícií. Súčasné plány napríklad navrhujú zvýšenie počtu zamestnancov v Bruseli na 156, podobne veľké krajiny však počas predsedníctva operovali s počtom 230 až 250 ľudí. Čo najmenej nákladné predsedníctvo presadzuje predseda vlády Andrej Babiš. (Ondřej Plevák, EURACTIV.cz)

///

BELEHRAD

Debata ohľadom zákona o registrovaných partnerstvách. Srbská premiérka Ana Brnabic vyhlásila, že začalo vypracovávanie zákona o registrovanom partnerstve a rodovej identite a že prebiehajú debaty s mimovládnymi organizáciami. Brnabic predniesla toto vyhlásenie na belehradskom „Pride“ pochode, ktorého sa zúčastnila aj so svojou partnerkou.