Hoci sa v piatok ráno CDU/CSU a SPD predbežne dohodli na začatí rokovaní o vytvorení vlády, niektorí vrcholní predstavitelia sociálnej demokracie veľkú koalíciu odmietajú.
V piatok nadránom dosiahli vyjednávači CDU/CSU a SPD dohodu o spustení koaličných rokovaní. V predbežnej dohode našli spoločné slovo v otázke reforiem EÚ, daní, migrácie, vnútornej bezpečnosti a ďalších otázok.
Merkel, on the breakthrough between her party, @CDU, the @CSU, and the @spdde: “This blueprint… shows we’re working hard today to ensure that we can still live well in Germany in 10 and 15 years’ time.” #Sondierung #GroKo pic.twitter.com/swggG4wHmC
— dwnews (@dwnews) January 13, 2018
Začatie koaličných rokovaní bude musieť odobriť konvent SPD. Finálnu koaličnú dohodu chcú nechať sociálni demokrati schváliť členom strany.
Prvé reakcie po piatkovej dohode ukazujú, že cesta k novej nemeckej vláde bude ešte komplikovaná. Vysoko postavený predstaviteľ sociálnych demokratov, starosta Berlína a predseda hornej komory nemeckého parlamentu, Michal Müller pre nemecké médiá povedal, že dohoda nenapĺňa požiadavky v otázke zdravotného poistenia, bývania, imigrácie a integrácie.
Obnovenie vlády s konzervatívcami, pod vedením Angely Merkel, nie je populárne ani u členskej základe SPD. V nedeľu regionálny konvent strany v Sasku-Anhaltsku tesnou väčšinou veľkú koalíciu odmietol. V Hessensku zas zástupcovia sociálnych demokratov žiadajú, aby sa do koaličnej dohody premietlo viac z programu strany.
Proti obnoveniu vládnej koalície vystupuje najmä ľavicové krídlo strany, a jej mládežnícka organizácia. Kritici tvrdia, že SPD potrebuje ideovú obnovu – a tá nastane len v prípade, ak strana ostane v opozícii.
Nemecká kancelárka Angela Merkel stojí pred neľahkou úlohou. Ak bude chcieť, v záujme spolupráce, viac ustúpiť sociálnym demokratom, môže naraziť na odpor pravicového krídla vo vlastnej strane, a na nesúhlas bavorskej CSU.
Ak rokovania CDU/CSU s SPD stroskotajú, krajinu čakajú pravdepodobne predčasné voľby.
Pozitívne reakcie
Na správu o predbežnej dohode reagovali pozitívne viacerí európski politici. Pierre Moscovici ozačil časti týkajúce sa EÚ za “dobré myšlienky pre Nemecko a Európu”.
Deepening #euroarea with a budget, more investment, an EU Monetary Fund… Fighting tax dumping and tax fraud… Getting a Financial Transaction Tax and a Common Tax Base for companies… all good ideas for #Germany and #Europe! #groko
— Pierre Moscovici (@pierremoscovici) January 12, 2018
Hovorca francúskej vlády Benjamin Griveaux nazval dohodu dôležitou “pre stabilitu a budúcnosť francúzsko-nemeckých vzťahov, no najmä pre Európu”.
Podľ predsedu Komisie Jean-Claude Junckera je “dôležitým, pozitívnym, vpred hľadiacim príspevkom” k diskusii o budúcnosti EÚ.