Ceny ruského plynu by mohli pre Slovensko klesnúť až o tretinu

Zdroj: Thawt Hawthje/Flickr

Denník Vedomosti uvádza, že priemerná cena plynu dodávaného ruským energetickým gigantom Gazpromom pre krajiny, ktoré sú v systéme štátnej spoločnosti vedené ako „ďaleké zahraničie“ by mohli klesnúť až na 222 dolárov za 1000 metrov kubických (m3).

Gazprom považuje za „ďaleké zahraničie“ všetky krajiny Európskej únie okrem bývalých sovietskych republík, ako sú Litva, Lotyšsko a Estónsko.  

Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov tvrdí, že je zatiaľ priskoro na predpovede konečných cien ruského plynu pre Európu. Konkrétnejšie informácie by mohli byť známe už v apríli alebo septembri.

Ceny stanovené v dlhodobých kontraktoch Gazpromu sú naviazané na ceny ropy so 6- až 9-mesačným oneskorením. Tie sa medzi júnom 2014 a januárom 2015 prepadli takmer o 60 % a to najmä kvôli prebytočnej ponuke na trhu. Analytici preto očakávajú aj zníženie cien plynu. 

Nízke ceny energetických surovín prispievajú k nepriaznivej ekonomickej situácii Ruska, ktoré ratingova agentúra Standard&Poor len nedávno zaradila do špekulatívneho pásma. Predaj energií do Európy pritom tvorí viac ako polovicu tržieb Gazpromu, ktorý generuje asi 8 percent ruského hrubého domáceho produktu (HDP).

Energetická únia

Klesajúce ceny ruského plynu by mohli narušiť plány Európskej únie zriadiť spoločnú energetickú úniu, ktorá má byť oficiálne predstavená už 25. februára. Jej súčasťou by mal byť aj dobrovoľný spoločný nákup plynu, ktorý by členským štátom umožnil vyjednávať ceny plynu s tretími krajinami jedným hlasom.

Energetická bezpečnosť je prioritou európskych politikov už od roku 2009 kedy boli kvôli nezhodám medzi Ukrajinou a Ruskom narušené dodávky plynu do EÚ. Hlavným cieľom energetickej únie je preto diverzifikácia zdroj ale aj prepravných trás plynu.

Konečný návrh energetickej únie bude prepájať politiky vo viacerých sektoroch a to vrátane energeticky, dopravy, výskumu a inovácií, ale aj zahraničnej politiky, regionálnej politiky a susedskej politiky a obchodu.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) nedávno varovala, že EÚ bude aj napriek opatreniam naďalej závislá na ruských dodávkach plynu a to aspoň v „najbližšej budúcnosti.“

EurActiv.sk/EurActiv.com