Česi idú žalovať Úniu za smernicu o zbraniach

FOTO: Pixabay

Česká republika včera na Súdnom dvore Európskej únie podala žalobu proti európskej smernici o zbraniach. Žiada odklad účinnosti a jej zneplatnenie, pretože je podľa Prahy diskriminačná. Minister vnútra Milan Chovanec dlhodobo avizoval podanie tejto žaloby, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/cesky-minister-chovanec-chce-v-ustave-pravo-vlastnit-zbran/

„Masívne trestanie slušných ľudí“

Podľa ministra je „masívne trestanie slušných držiteľov zbraní neprijateľné, pretože zakazovanie legálne držaných zbraní nemá žiadnu súvislosť s bojom proti terorizmu“.

„Nejde len o nezmyselné rozhodnutie, ktoré opäť naruší dôveru ľudí v EÚ, ale implementácia smernice môže navyše negatívne ohroziť vnútornú bezpečnosť Českej republiky, pretože veľké množstvo zbraní by mohlo prejsť na čierny trh,“ dodal Chovanec.

Norma by sa týkala prakticky všetkých legálnych držiteľov zbraní, ktorých je okolo 300 tisíc, upozornil minister.

Krajný termín pre podanie žaloby bol 17. august.

https://euractiv.sk/clanky/spravodlivost-a-vnutro/cesi-zbranou-mozu-branit-krajinu-parlament-odobril-ustavny-zakon/

Zásady primeranosti

Česko argumentuje aj tým, že boli porušené zásady primeranosti a právnej istoty. Smernica je údajne diskriminačná a zákonodarcovia jej prijatím porušili svoje právomoci.

Podľa českej opozície mal minister a vláda na odmietnutie európskej smernice využiť iné metódy, a to najmä  v čase, keď sa o nej v Rade EÚ diskutovalo. „Chovanec mal na Rade EÚ presvedčiť kolegov, že to či ono sa má zmeniť. To by však znamenalo vojsť s nimi do vážnych rokovaní a mať postavenie, v ktorom by ho počúvali,“ povedal pre portál E15.cz poslanec Jiří Zlatuška (ANO).

Ministra kritizoval aj za to, že by v takom prípade „napríklad musel ovládať nejaký cudzí  jazyk, aby sa s nimi dohovoril a nesmel by mať len štyridsať percentnú účasť na Rade“.

https://euractiv.sk/clanky/slovenske-predsednictvo/poloautomaticke-zbrane-uniknu-zakazu-komisia-ustupila/

Smernicu, ktorú schválil Európsky parlament v polovici marca, musia členské štáty EÚ zahrnúť do svojho vnútroštátneho práva do 15 mesiacov. Cieľom normy je zabrániť teroristom vo vyzbrojovaní, pripomenul dnes portál Novinky.cz.

Kritici smernice však tvrdia, že teroristi neútočia legálne zdržanými zbraňami. Upozorňujú tiež, že je v rozpore s právom EÚ, pretože zasahuje do vnútorných záležitostí štátu.