Česi majú plán B

Ak šéf Európskej komisie José Manuel Barroso a francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner zhodne tvrdia, že Únia nemá „žiadny plán B“, pre prípad že Lisabonská zmluva nebude ratifikovaná, Česká republika ho má.  Praha  chce byť pripravená aj na prípad, že eurozmluva nebude do konca roka ratifikovaná. Neistý je v prvom rade výsledok referenda v Írsku, ktoré sa bude konať budúci týždeň.

„Posielame aj rezervnú alternatívu v prípade, že zmluva nenadobudne platnosť“, povedal český podpredseda vlády pre európske záležitosti Alexandr Vondra novinárom v Prahe. Informovala o tom česká tlačová agentúra ČTK. Vondrov hovorca pre EurActiv povedal, že dokument zverejnia na budúci týždeň.

Samotná Česká republika ešte Lisabonskú zmluvu neratifikovala. Na základe iniciatívy vládnucej euroskeptickej ODS, Senát, horná komora českého parlamentu, požiadal Ústavný súd, aby preskúmal súlad novej európskej zmluvy s českou ústavou. Či to stihne do konca roka 2008 je otázne.

Vondra ďalej vyjadril špecifické obavy v súvislosti s Českým predsedníctvom EÚ v prípade, že zmluva nadobudne platnosť podľa plánu, teda v deň začiatkku českého patronátu v Únii. „Stále tam musí byť úloha pre premiéra predsedajúcej krajiny“, povedal Vondra.

Reformná zmluva, ako znel je pracovný názov, totiž vytvára post stáleho predsedu Európskej rady a práve Česká republika by mala byť prvou predsedajúcou krajinou, ktorá si vyskúša „spolužitie“ medzi stálym predsedom Európskej rady a hlavou štátu či vlády predsedajúcej krajiny. Nateraz zostáva ich vzájomný vzťah a rozdelenie úloh nejasné.

Alexandr Vondra prezentoval aj svoje názory na personálne obsadenie nového postu. „Budúci stály predseda Európskej rady by nemal byť žiadny európsky prezident. Keď už, tak by mal plniť úlohu prostredníka diskusie, nie parného valca, ktorý prevalcuje všetko svojím telom alebo silou svojich myšlienok“, vyhlásil podpredseda vlády ČR. Menej silná osobnosť plniaca skôr funkciu prostredníka, než lídra je voľbou tých, ktorí odmietajú federálnejšiu Úniu.

Minulý týždeň predstavili Francúzsko, Česká republika a Švédsko spoločný 18 mesačný porgram po sebe idúcich predsedníctiev s dôrazom na energetickú bezpečnosť a boj proti klimatickým zmenám.