Česi to chcú Európe osladiť

Tento týždeň česká vláda s veľkou pompou uviedla videoklip propagujúci České predsedníctvo Európskej únie. Klip už vysielajú televízie a krajinu zaplavili i bilboardy. Pod českou taktovkou bude EÚ v prvej polovici roka 2009.

Vo videoklipe možno vidieť niekoľko celosvetovo známych českých celebrít sediacich okolo stola, krátiac si chvíľu so známym českým vynálezom – kockou cukru. Na záver má video jasný odkaz: “Európe to osladíme.”

Vo zvyšku EÚ vyvolal tento slogan rozpaky. Britský spravodajský portál BBC píše, že hoci znie doslovný preklad sloganu v angličtine: “we’ll make things sweeter for Europe”, oslovení prekladatelia BBC potvdili, že fráza má aj iný význam v zmysle “we’ll give Europe a taste of its own medicine”.

Česká vláda sa pre dvojzmyselnú frázu rozhodla úmyselne, aby tak zdôraznila typický český humor a iróniu, trvá ale na tom, že aj z klipu je jasné, že je myslená v pozitívnom zlmysle.

BBC ale pokračuje: „Nie všetci sa smejú“. Pripomína, že vládnuca strana premiéra Topolánka ODS je považovaná za baštu euroskepticizmu a že to bol práve jej bývalý predseda, terajší prezident Václav Klaus, ktorý povedal, že česká suverenita sa rozpustí v EÚ ako kocka cukru v šálke kávy.