České predsedníctvo má svoje Gruzínsko v Gaze

Zdroj: České predsedníctvo EÚ

Začiatok nového roku a zároveň predsedníctva Európskej únie pre Českú republiku poznačilo diplomatické „faux pas“. Predsedníctvo bolo nútené odvolať a ospravedlniť sa za „nedorozumenie“, pri ktorom hovorca predsedníctva nazval izraelské operácie v pásme Gazy „skôr obrannými, než útočnými“.  

Praha vydala 4. 1. nové „jediné oficiálne stanovisko českého predsedníctva EÚ“. V ňom uviedlo, že operácia v Gaze nie je prekvapením ako aj to, že existovali indikácie, že Izrael takýto krok zvažuje. „Ale dokonca ani nespochybniteľné právo štátu na sebaobranu nedovoľuje akcie, ktoré do veľkej miery postihujú civilistov“, uvádza vo vyhlásení minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg. Predsedníctvo ďalej vyzvalo na uzavretie prímeria a uľahčenie dodávok humanitárnej pomoci.

EÚ je v postoji k izralelskej ofenzíve opäť nejednotná. Kým Británia, Nemecko a niektoré východoeurópske krajiny sú podobne ako USA zhovievaví a prikláňajú sa k interpretácii akcií ako sebaobrany, iné sú oveľa viac kritické.

Český premiér Mirek Topolánek, zdôraznil, že EÚ sa musí chopiť situácie aj kvôli neprítomnosti USA, kde práve prebieha výmena administratívy. Včera, 4. januára, dorazila do egyptskej Káhiry delegácia Trojky EÚ pod Schwarzenbergovým vedením. Formácia Trojky EÚ spája predstaviteľov predchádzajúceho, súčasného a budúceho predsedníctva EÚ, v tomto prípade Francúzov, Čechov a Švédov. Trojku sprevádza aj Javier Solana a komisárka pre vonkajšie vzťahy Ferrero-Waldner. Použitie tohto formátu v prípade aktuálnej krízy v Gaze kontrastuje so „sólo jazdou“ prezidenta Nicolasa Sarkozyho počas francúzskeho predsedníctva pri riešení rusko-gruzínskeho konfliktu v mene EÚ.

Francúzsky prezident Sarkozy vedie popri misii Trojky EÚ, kde je Francúzsko zastúpené ministrom zahraničia Bernardom Kouchnerom, vlastnú mierovú misiu na Blízky východ. Jeho kroky ho doviedli už do Káhiry, nasledovať bude Jeruzalem, Ramalláh na Západnom brehu a sýrsky Damaskus.

Schwarzenberg, ktorý priznal, že dosiahnuť zlepšenie v tejto situácii nebude jednoduché, vyzval Izrael, aby ukončil vojenské operácie a Hamas k ukončeniu raketových útokov. Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benitta Ferrero-Waldner zdôraznila potrebu plynulých dodávok liekov, tak aby mohli fungovať nemocnice v Gaze. EÚ, hlavný donor Palestínskej samosprávy, pošle do Gazy 3 milióny eur v podobe humanitárnej pomoci. Ministri zahraničia EÚ sa 30. 12. zhodli, že EÚ je pripravená obnoviť policajnú misiu EUBAM na hraničnom priechode Rafah medzi Gazou a Egyptom.

Egypt, ktorý poskytuje svoje mediačné služby v rokovaniach medzi Izraelom a Hamasom, považuje za nevyhnutnú podmienku nového prímeria rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Do Káhiry podľa posledných správ prišla aj prvá delegácia Hamasu.

Izrael odmieta, že by mohol uzavrieť nové prímerie za pokračujúceho ostreľovania izraelského územia raketami z Gazy. EÚ aj Egypt sa zhodli v podpore prezidenta Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása. Dnes sa Trojka stretáva s egyptským prezidentom Husni Mubarakom.

Izrael už desať dní vedie vojenské útoky proti infraštruktúre radikálneho hnutia Hamas v pásme Gazy. Po leteckých útokoch nasledovala pozemná invázia, ktorá malé územie pri pobreží Stredozemného mora rozdelila na severnú a južnú časť. Izraelskí lídri popierajú, že ide o novú okupáciu územia, z ktorého sa Izrael jednostranne stiahol v roku 2005.  

Operácie izraelskej armády v Gaze, ktoré boli odpoveďou na raketové útoky Hamasu na juhoizraelské mestá, čelia tvrdej medzinárodnej kritike. Kým Izrael stratil v bojoch zatiaľ jedného vojaka, na palestínskej strane zahynulo cca 500 ľudí, mnoho z nich civilistov. Izrael tvrdí, že robí všetko, aby minimalizoval civilné obete, napríklad varuje civilistov, aby opustili miesta, ktoré využíva hnutie Hamas. V praxi je to však v husto obývanom území problém.