Česko má novú vládu: Staronový premiér a návrat komunistov k moci

Český prezident Miloš Zeman vymenoval 27. júna 2018 novú menšinovú vládu premiéra Andreja Babiša, ktorú vytvorilo hnutie ANO s ČSSD za podpory KSČM. FOTO TASR/AP [AP Photo/Petr David Josek]

V novej menšinovej vláde Andreja Babiša nebude sedieť Miroslav Poche, ktorého český prezident odmietol menovať za ministra zahraničia. Osud nového kabinetu majú v rukách komunisti.

Dvestoštyri dní. Toľko Česká republika čaká na vládu podopretú dôverou českého parlamentu. Bezmála dvadsaťdeväť rokov. Tak dlho sa na výkonnej moci nepodieľali českí komunisti. Obidva časové údaje sa zrejme blížia ku koncu.

Český prezident Miloš Zeman v stredu (27. júna) po ôsmich mesiacoch od parlamentných volieb menoval druhú vládu Andreja Babiša. Menšinový kabinet hnutia ANO a sociálnych demokratov (ČSSD) s toleranciou komunistov (KSČM) vznikol v deň výročia popravy Milady Horákovej, kedy si v Česku pripomínajú pamiatku obetí komunizmu.

Ak nová vláda za pomoci komunistov získa dôveru Poslaneckej snemovne, dolnej komory českého parlamentu, pôjde vôbec o historicky prvú demokraticky zvolenú vládu s podporou komunistov po roku 1989.

Hlasovanie o dôvere pre nový koaličný kabinet by sa malo konať 11. júla. Vzhľadom na pretrvávajúce spory ohľadom personálneho obsadenia niektorých ministerstiev sa však stále nedá vylúčiť scenár novej menšinovej vlády v demisii.

Pätnásť kresiel, štrnásť ministrov

„Sľubujem Vám a predovšetkým občanom, že naša vláda bude hlavne za bezpečnosť našich ľudí,“ vyhlásil po menovaní Andrej Babiš. „Budeme bojovať proti nelegálnej migrácií, budeme bojovať za naše záujmy v Európe,“ dodal staronový premiér, ktorého predošlý kabinet vládol v demisii 161 dní.

Azylová a migračná politika EÚ sú naďalej určujúcimi témami na českej politickej scéne. Napokon sa podpísali aj po personálne obsadenie novej vlády. Sľub do rúk prezidenta zložilo 14 nových ministrov, teda o jedného menej ako počet vládnych kresiel. Na dvoch stoličkách totiž zatiaľ bude sedieť predseda ČSSD Jan Hamáček.

Pôvodného nominanta sociálnych demokratov europoslanca Miroslava Pocheho Miloš Zeman odmietol vymenovať. Podľa oficiálnej hradnej verzie je hlavným dôvodom Pocheho postoj k otázke migračnej politiky EÚ.

Poche v minulosti obhajoval migračné kvóty, čo je podľa Hradu v rozpore s oficiálnou zahraničnou politikou novej exekutívy.

Orbán či Merkelová? To je ťažká otázka, hovorí Andrej Babiš

Pol roka po parlamentných voľbách sa v Česku rysuje podoba novej vládnej koalície. Na svete je už aj návrh programového vyhlásenia. V oblasti európskej politiky dominuje téma migrácie a utečeneckých kvót. 

„Po prvé sa vo svojich verejných vyhláseniach explicitne vyjadruje proti migračnej politike tejto vlády, proti odporu voči migračným kvótam,“ vysvetľoval Zeman moderátorovi Pavlovi Soukupovi z TV Barrandov. Tŕňom v oku prezidenta má byť hlavne Pocheho blog z roku 2015 s názvom Neotáčajme sa utečencom chrbtom. Český europoslanec v ňom obhajuje kvóty pre prideľovanie utečencov a 525 osôb, ktoré Česko na základe nich malo prijať, označil za „symbolické humanitárne gesto.“

Predseda KSČM Filip okrem toho v  diskusnej relácií Českej televízie uviedol, že Poche spolu s ďalšími dvanástimi europoslancami hlasovali za sankcie pre Česko za odmietanie prijímania utečencov. Pravdivosť tohto tvrdenia bola už viackrát vyvrátená. Miroslav Poche hlasoval proti rezolúcii Európskeho parlamentu, no informácia na českom internete stále žije vlastným životom.

Druhá vec, ktorá Zemanovi podľa vlastných slov prekáža, je Pocheho postoj k Izraelu. Europoslanec vytýkal absenciu kritického postoja českej zahraničnej politiky voči Izraelu.

„Kritika Izraelu je taká hlúposť, že keby sa mal do Černínského paláca (sídlo ministerstva zahraničia, pozn. red.) nasťahovať taký amatér, považoval by som to za chybu,“ pokračoval v kritike Zeman.

Babišov kabinet odhlasoval svoju demisiu. Čo bude nasledovať?

Česká ústava umožňuje menšinovej vláde Andreja Babiša vládnuť v demisii aj celé jedno volebné obdobie. Do jej ďalšieho osudu môžu významne prehovoriť výsledky druhého kola prezidentských volieb. V hre sú aj predčasné parlamentné voľby.

Neskôr Zeman k svojim výhradám pridal informáciu o Pocheho pôsobení v korupčnom prostredí pražského magistrátu či jeho úlohe v kauze financovania ČSSD z roku 2010.

Odveta za podporu protivníka v prezidentských voľbách

České média však upozorňovali aj na ďalšie, neoficiálne dôvody Zemanovej neochoty menovať sociálnodemokratického europoslanca do funkcie ministra. Rozhodujúcim faktorom podľa nich je Zemanova povaha.

„Zeman je neobyčajne pomstychtivý človek, ktorý neznesie kritiku alebo opozíciu voči svojej osobe. A pokiaľ Poche v prezidentskej voľbe podporoval Zemanovho protikandidáta Drahoša, podpísal si tým vlastný ortieľ,“ vysvetľuje politológ Josef Mlejnek z Fakulty sociálnych vied na Karlovej univerzite.

Ďalším dôvodom má byť aj Pocheho proeurópska orientácia, ktorá je v rozpore so zahraničnou politikou Hradu. Mlejnek si myslí, že Zeman chce na ministerstve zahraničia človeka, ktorý sa nebude stavať do cesty ruským alebo čínskym záujmom v Českej republike.

Sociálni demokrati, ktorí o vstupe do koalície s ANO rozhodli v straníckom referende, sa aj napriek výhradám Hradu a komunistov postavili za Pocheho a trvali na jeho nominácii. Nezapôsobil na nich ani apel Babiša, aby sa poobzerali po inom mene.

V zozname budúcich členov vlády, ktorý predseda hnutia ANO priniesol v pondelok na Hrad, tak v kolónke minister zahraničia bolo uvedené Pocheho meno. Zeman napriek tomu odmietol zo svojho postoja ustúpiť.

Miroslav Poche preto v stredu pri menovaní novej vlády na Hrade chýbal. Dočasne bude rezort viesť predseda ČSSD a súčasne nový minister vnútra Jan Hamáček.  Ako v nedeľu uviedol v Českej televízii, túto dvojrolu bude vykonávať „niekoľko mesiacov“, počas ktorých chce ďalej rokovať so Zemanom o obsadení „prázdnej“ vládnej stoličky.

Hamáček sa ale vo výkone funkcie chce opierať o Pocheho víziu zahraničnej politiky a dokonca počíta s ním vo funkcii tajomníka rezortu. „Tak tomu už vôbec nerozumiem,“ okomentoval trefne moderátor Václav Moravec.

Ministerka so slovenským diplomom

Kontroverzie vyvolali však aj ďalšie mená na zozname novej českej vlády. Vládna zostava je podľa niektorých českých médií najslabšia od vzniku samostatnej republiky. Opozícia vyčíta Babišovi predovšetkým nomináciu Taťány Malej na post ministerky spravodlivosti.

Kritizujú jej odborné predpoklady (Malá vyštudovala právo na súkromnej Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, ktorej absolventov české právnické stavy spravidla nezapisujú na svoje zoznamy) či možný stret záujmov, nakoľko jej manžel vlastní právnickú firmu. Najviac im však prekáža jej nekritická oddanosť Andrejovi Babišovi. Tá sa najviac prejavila, keď Malá obhajovala predsedu jej hnutia v kauze Čapí hnízdo. V rozhovore pre portál info.cz sa dokonca prihovárala za odloženie vyšetrovania prípadu, pokým bude Babiš politicky aktívny.

„Čo bráni tomu, aby sa riešenie tej kauzy posunulo o štyri roky, alebo proste do doby, keď budú nové voľby? Čo sa stane?, pýtala sa vážne Malá redaktora. Nomináciu Malej Babiš obhajuje jej pracovitosťou a ochotou učiť sa. „Určite by som jej odporučil, aby najskôr načúvala a moc to nekomentovala,“ opísal svoju predstavu o výkone jej funkcie v ministerskom kresle.

https://twitter.com/TomZdechovsky/status/1011499275128360961

Predseda sociálnych demokratov Jan Hamáček sa s odvolaním na dohodu, že si s Babišom vzájomne nebudú zasahovať do ministerských nominácií, nechcel výber Malej komentovať. „Je to vizitka hnutia ANO,“ uviedol v nedeľnej diskusnej relácii Českej televízie.

Proti spôsobu nominácie Malej na ministerskú funkciu sa ohradil predseda komunistickej strany, ktorá má Babišovu vládu podporiť pri hlasovaní o dôvere. Filipovi sa nepáči, že sa o jej mene dozvedel z médií a nie priamo od Babiša, čo „je na hrane dôveryhodnosti“.

V sobotu sa pritom schádza ústredný výbor strany, ktorý bude mať posledné slovo ohľadom vládnej spolupráce s Andrejom Babišom. Viacerí čelní predstavitelia KSČM sa do novej vlády neponáhľajú.

„Našim ľuďom v sobotu na schôdzke  nezaklamem ani v jednej veci. Budem kolegom hovoriť pravdu a pre niektorých bude táto nekonzultácia znamenať celkom veľkú prekážku pre podporu vlády,“ uviedol Filip.

Andrej Babiš tak ani v tejto chvíli nemá nič isté. Komunisti totiž môžu z dohodnutej tolerancie koaličnej vlády ANO-ČSSD po sobote vycúvať.