Český europoslanec Zahradil čelí internému vyšetrovaniu pre „čínske chlebíčky“

Český europoslanec Jan Zahradil tvrdí, že pravidlá o deklarovaní neformálnych skupín sú otvorené viacerým interpretáciám. [European Parliament]

Jan Zahradil (ECR) priznáva, že občerstvenie na večierku Skupiny priateľstva EÚ a Číny zaplatilo čínske veľvyslanectvo. Otázne je, či to priznal aj v súlade s kódexom správania europoslanca. To teraz vyšetruje špeciálny výbor. Zahradil sa pre podobnú neformálnu skupinu v minulosti vzdal postu spravodajcu.

Pri nástupe do ich funkcie sa europoslanci zaväzujú dodržiavať kódex správania. Musia sa vyhýbať konfliktom záujmov a transparentne informovať o finančnej aj nefinančnej podpore, ktorú dostávajú. Podozrenia z porušenia týchto pravidiel vyšetruje Poradný výbor pre správanie poslancov.

Podľa holandského investigatívneho portálu Follow the Money takémuto vyšetrovaniu dnes čelí český europoslanec Jan Zahradil (ECR). Ísť má o večierok z októbra 2019, na ktorom Zahradil „reštartoval“ aktivity Skupiny priateľstva EÚ a Číny (EU-China Friendship Group). Občerstvenie na tejto udalosti zaplatilo čínske veľvyslanectvo pri EÚ, čo Zahradil priznáva. Otázne je, či to priznal aj oficiálnou cestou.

Ako uchopiť Čínu v novej bezpečnostnej stratégii Slovenska?

Slovensko si v novej bezpečnostnej stratégii nemôže dovoliť naďalej Peking ignorovať. Pripraviť sa dokáže lepšie, ak sa zameria na štyri výzvy: propagandu, zneužívanie investícii, strategickú korupciu a dodávky strategických materiálov, hovorí expert na Čínu.

Neoficiálna priateľská skupina

Podobné skupiny „priateľstva“ sú v europarlamente bežné. Europoslanci sa v rámci nich stretávajú so zástupcami nečlenských krajín a budujú s nimi neoficiálne vzťahy. Tiež nie je nezvyklé, že tieto aktivity zahraničné vlády aj sponzorujú. Európsky parlament ale v takomto prípade zdôrazňuje potrebu transparentnosti.

Tá sa ale v praxi často nedodržiava a verejnosť má iba obmedzený prehľad o tom, koľko takýchto skupín existuje, kto sú ich členovia a akú podporu od zahraničných vlád dostávajú.

Skupina priateľstva EÚ a Číny vznikla niekedy medzi rokom 2005 a 2006 a „reštartovaná“ bola dvakrát, po eurovoľbách v roku 2014 a 2019. V tomto roku sa Zahradil stal aj jej predsedom.

Za tento čas stihla skupina usporiadať aspoň 15 výletov do Číny. Členovia boli čínskymi inštitúciami pozvaní napríklad na otváraciu ceremóniu olympiády v Pekingu. Mnohé z týchto výletov, vrátane leteniek a ubytovania, sponzorovala čínska vládna strana.

Podľa českého projektu Sinopsis sú výlety a večierky pre Čínsku ľudovú republiku rovnako dôležité ako oficiálne diplomatické aktivity. Europoslanci počas nich často poskytujú vyjadrenia do čínskych médií, Zahradil napríklad pri jednej príležitosti oceňoval „veľké čínske úspechy v ekonomickom a sociálnom rozvoji“.

„Ide o starostlivo choreografované aktivity riadené rozsiahlym byrokratickým aparátom, s cielenou agendou,“ komentuje pre EURACTIV Slovensko riaditeľ projektu Sinopsis Martin Hála.

„Europoslanci sú dôležitou cieľovou skupinou, preto je pri ich kontaktoch s čínskou stranou dôležitá transparentnosť,“ dodáva Hála s tým, že sa tieto skupiny nepriatelia s náhodnými subjektami, ale s „pevnou súčasťou štáto-strany“.

Stretnutia tak môžu podkopávať aktivity oficiálnej diplomacie europarlamentu. Na prešetrenie večierku z októbra 2019 vyzýval aj šéf europarlamentnej delegácie pre vzťahy s Čínou, nemecký europoslanec Reinhard Bütikofer (Greens/EFA).

„Porušil pravidlá a mal by sa priznať. Mal by byť predsedom sankcionovaný a mal by sa oficiálne ospravedlniť,“ povedal Bütikofer portálu Politico.

Investičná dohoda s Čínou a zlaté teľa európskej jednoty

V posledných rokoch sa šíril naratív o členských štátoch zo strednej a východnej Európy, ktoré ohrozujú jednotu EÚ voči Číne. Nedávne udalosti, ktoré vyvrcholili unáhleným uzavretím investičnej dohody s Pekingom, však ukazujú, že väčšou prekážkou jednotnej reakcie je francúzsko-nemecké spojenectvo.

Transparentnosť otvorená interpretáciám

Informácia o vyšetrovaní pochádza z odpovede generálneho tajomníka europarlamentu Klausa Welleho na infožiadosť holandských novinárov. V nej píše, že predseda parlamentu David Sassoli požiadal poradný výbor prešetriť „možné porušenie povinnosti nahlásiť získanú podporu v súvislosti s aktivitami Skupiny priateľstva EÚ a Číny“.

Zahradil na otázky EURACTIV Slovensko neodpovedal, situáciu však komentoval na Twitteri, kde tvrdí, že o preplatení účtu v reštaurácii Sassoliho informoval emailom.

V oficiálnej deklarácii o finančných záujmoch, v ktorých jeho kolegovia zo skupiny priateľstva v minulosti jej aktivity oznamovali, takáto zmienka chýba. Zahradil v minulosti argumentoval, že pravidlá pre tieto neformálne skupiny sú otvorené viacerým interpretáciám.

Členovia europarlamentného poradného výboru a predseda David Sassoli nechceli vývoj vyšetrovania komentovať. Ak rozhodnú, že Zahradil naozaj pochybil, oficiálne mu môže hroziť strata nároku na denný príspevok, alebo pozastavenie niektorých jeho funkcií. V praxi však podobné situácie väčšinou vyústia iba v dodatočné doplnenie deklarácie.

V minulosti sa už pri podobnom prípade Zahradil vzdal pozície spravodajcu obchodnej dohody s Vietnamom, keď sa medializovali informácie o jeho členstve v  skupine presadzujúcej záujmy vietnamskej vlády.

Aktivity priateľskej skupiny s Čínou Zahradil pozastavil, údajne preto, aby zastavil šírenie „falošných správ, konšpiračných teórií a špiónskych hier“.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte