Český europoslanec Zahradil chce v eurovoľbách viesť kandidátku konzervatívcov

Český europoslanec Jan Zahradil. [Európsky parlament.]

Častý kritik súčasného predsedu európskej exekutívy Jeana-Claudea Junckera chce v májových voľbách do Európskeho parlamentu viesť kandidátku Európskych kozervatívcov a reformistov. O post predsedu Komisie podľa vlastných slov sa zatiaľ neusiluje.

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) sa zaujíma o pozíciu volebného lídra kandidáky frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR), kam ODS v rámci Európskeho parlamentu patrí. Uviedol to vo štvrtok server Aktuálně.cz.

„Určite ma navrhnú, ale predpokladám, že kandidátov bude viac,“ napísal Zahradil redakcii Aktuálně.cz.

Za istých okolností by sa tak mohol stať predsedom Európskej komisie. Ako však sám tvrdí, o tento post sa zatiaľ neusiluje. Konzervatívci totiž nepatria medzi fanúšikov voľby predsedu Komisie na základe takzvaných spitzenkandidátov.

Podľa pravidiel nového šéfa Komisie vyberú lídri členských štátov EÚ po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré budú v máji 2019. Následne ho musia zvoliť europoslanci.

https://twitter.com/ZahradilJan/status/1032515065218519040

Väčšina europoslancov presadzuje, aby sa novým šéfom Komisie mohol stať jedine politik, ktorý svoju kandidatúru oznámi už pred európskymi voľbami a povedie kampaň s cieľom túto funkciu získať. Podľa EP teda členské štáty nemôžu na šéfa komisie navrhnúť kohokoľvek.

Pri súčasnom rozložení politických síl, či už v rámci Európskej rady, alebo v Európskom parlamente, by Zahradil nemal veľkú šancu na zvolenie.

ECR bdue mať svojho kandidáta

Zahradil, ktorý sám seba označuje za eurorealistu, často nešetrí kritikou na adresu súčasnej Európskej komisie pod vedením Luxemburčana Jana-Claudea Junckera. Toho v minulosti označil za „symbol toho, čo v EÚ nefunguje“, či za „nudného a zastaralého“. Sám sa pritom prihovára za hlbokú reformu európskeho spolku.

V minulosti člen pravicovej ODS systém špičkových kandidátov kritizoval. Po eurovoľbách v roku 2014 pre redakciu portálu Euroskop povedal, že takýto systém voľby šéfa Komisie je v rozpore s Lisabonskou zmluvou.

V Lisabonskej zmluve stojí, že Európska rada, teda hlavy členských štátov, musia pri nominovaní predsedu Komisie prihliadať na výsledky volieb do Európskeho parlamentu.

„Politizácia Európskej komise je chybou. EÚ nie je štát, nemôže teda mať politickú vládu. Európska komisia je úradnícky orgán, ktorého členovia len vykonávajú právomoci, ktoré im sú členskými štátmi zverené,“ tvrdil český europoslanec. ECR vtedy do volieb neurčila svojho kandidáta na predsedu európskej exekutívy.

ECR spitzenkandidátov nepodporuje ani teraz. Napriek tomu si tentokrát svojho spitzenkadidáta vyberie. Nezúčastnenie sa tohto procesu podľa Zahradila oberá frakciu o mediálny priestor k vlastnej prezentácii pred voľbami.

Ako bude vyzerať výber spitzenkandidátov v eurovoľbách 2019? (INFOGRAFIKA)

Blíži sa termín volieb do Európskeho parlamentu, no ešte nie je jasné, akým spôsobom prebehne voľba predsedu Európskej komisie. Jednotlivé európske politické strany však už zakrátko budú voliť svojich volebných lídrov. 

„Myslím si, že je dobré, keď každú politickú stranu a prúd bude reprezentovať jedna tvár,“ uviedol po februárovom summite EÚ pre Českú televíziu.

Systém voľby predsedu Európskej komisie na základe špičkových kandidátov sa zatiaľ využil len raz – vo voľbách v roku 2014. Do čela európskej exekutívy sa postavil volebný líder víťaznej Európskej ľudovej strany Jean-Claude Juncker.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude voľba lídra Komisie prebiehať po májových voľbách v roku 2019. Predsedovia vlád niektorých členských štátov sa na zimnom summite Európskej rady vyslovili proti spitzenkandidátom.

Medzi tými, ktorí chcú, aby voľba ostala v rukách lídrov volených v národných voľbách, bol vtedy aj expremiér Róbert Fico, či predseda českej vlády Andrej Babiš.

O post lídra kandidátky európskych socialistov (PES) sa bude uchádzať aj slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.