Český Senát posunul Lisabon ku Klausovi

Po šesťhodinovej debate odhlasovali senátori Lisabonskú zmluvu pomerom hlasov 54: 20. Premiér Mirek Topolánek, ktorého vláda padla v polovici českého predsedníctva  EÚ, vyzval pred hlasovaním členov ODS, aby sa vyhli ďalšiemu „zahanbujúcemu momentu“.

Politickí analytici, ktorých oslovil EurActiv tvrdia, že pre odchádzajúceho Topolánka je pretlačenie zmluvy významným politickým úspechom.

  • Podpíše alebo nepodpíše?

Ratifikácia teraz v Českej republike závisí len na prezidentovi Václavovi Klausovi, ktorý sa svojim odporom voči zmluve nijako netají. V minulosti sa nechal počuť, že zmluvu nepodpíše len ak Íri zmluvu odobria v druhom referende.

Technicky nie je Lisabonská zmluva ratifikovaná ani v Poľsku a Nemecku. Poľský prezident si dal rovnakú podmienku schválenia zmluvy v Írsku. V Nemecku zatiaľ o ústavnosti zmluvy rozhoduje súd v Karlsruhe. Rozsudok sa očakáva v lete.

Nemecký poslanec zo skupiny socialistov Jo Leinen, ktorý predsedá výboru Európskeho parlamentu pre ústavné veci pre EurActiv povedal, že výsledok hlasovania v českom Senáte je „dôležitý prelom“ a Nemecko bude podľa neho Prahu čoskoro nasledovať.

„Nikto v Nemecku si nemyslí, že naša ústava je nekompatibilná so zmluvou“. Podľa neho ale súd skôr v rozhodnutí ponúkne „interpretáciu a usmernenia.“

„Som veľmi optimistický, že by sme zmluvu mohli mať do konca tohto roku“, uzavrel.

  • Všetky cesty vedú do Írska

Pozornosť celej EÚ sa pomaly zase začne obracať na Írsko, kde sa opakovanie referenda očakáva v októbri. Írsky minister pre záležitosti EÚ Dick Roche pre EurActiv povedal, že schválenie Lisabonskej zmluvy v Českej republike je „výbornou správou“ a je dobré, že „26 členských krajín ratifikovalo zmluvu parlamentnou väčšinou“.

Potvrdil, že referendum sa bude pravdepodobne konať na jeseň, po tom čo sa na júnovom summite EÚ finalizujú právne záruky, ktoré Írsko získa.

Podľa Rocheho môže byť vývoj situácie v Česku faktor, ktorý ovplyvní výsledok írskeho referenda. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina voličov by tentoraz referende zahlasovala za zmluvu.

Leinen o právnych zárukách pre Írsko povedal, že „môžeme len dúfať, že s nimi Írsko bude nasledovať svojich 26 partnerov a nezablokuje celý integračný proces, čím aby sa izolovalo od zvyšku EÚ.“