Český tieň nad Lisabonom neslabne

Hoci v prípade sporu o víza s Kanadou sa Únia za Prahu postavila, Česká republika asi nebude môcť na oplátku "potešiť" Brusel rýchlou ratifikáciou Lisabonskej zmluvy.

Na český ústavný súd sa budúci týždeň chystá ďalší podnet na preskúmanie zmluvy. Stojí za nim opäť skupina senátorov za ODS. Súd pravdepodobne požiada o preskúmanie celej zmluvy, nie len niektorých častí, ako to bolo v prípade prvého podania, v ktorom ÚS ČR rozhodol o súlade skúmaných článkov s ústavným poriadkom Českej republiky.

Hovorca ústavného súdu Vlastimil Göttinger včera pre spravodajský portál BBC povedal, že súd by sa mohol zmluvou zaoberať aj deväť mesiacov. Ako informuje EurActiv.cz, reálnejšie je počítať s troma až štyrmi mesiacmi.

Český prezident Václav Klaus vyhlásil, že bude čakať s podpisom až na posledné slovo ústavného súdú, teda už nie len na výsledok írskeho referenda.

Mohlo by to znamenať, že sa ratifikačný proces v Českej republike pretiahne až do jari, kedy sa podľa všetkého budú vo Veľkej Británii konať voľby. Najväčšie šance na výhru má Konzeravtívna strana, ktorá sľúbila vypísať referendum pokiaľ sa dovtedy ratifikačný proces v EÚ nedokončí.

Hlavy členských štátov a vlád sa na júnovom summite dohodli, že zmluvu ratifikujú do konca roku 2009, aby podľa jej pravidiel mohla byť menovaná nová Komisia a všetky členské krajiny v nej mohli mať svoje zastúpenie.

Švédske predsedníctvo chcelo už na októbrovom summite EÚ diskutovať o obsadzovaní najvyšších postov v EÚ, zdržanie ratifikácie by bolo minimálne pre nich veľkou komplikáciou.

Slovenský premiér Róbert Fico na tlačovej konferencii po mimoriadnom summite v Bruseli minulý týždeň povedal, že skôr ako z referenda v Írsku „je podstatne väčšia nervozita z tohto, čo sa deje v Českej republike, ako sa k tomu postaví prezident Klaus."

„Musím potvrdiť, že boli niektoré veľmi silné vyhlásenia niektorých premiérov, najmä veľkých štátov, že ak by po pozitívnom referende v Írsku mal niekto snahu brzdiť 26 štátov EÚ pri aplikovaní Lisabonskej zmluvy, tak bude poškodzovať vlastné národné záujmy. Myslím si, že toto stanovisko bolo pomerne silné.“