Chce skrotiť EÚ, uráža Junckera. Má byť veľvyslancom pri EÚ

Vlajky EÚ a USA, zdroj: EurActiv.com

Tri najväčšie politické skupiny v Európskom parlamente – ľudovci, socialisti a liberáli – protestujú proti tomu, aby nový americký prezident Donald Trump vymenoval za veľvyslanca USA pri EÚ svojho poradcu z obdobia volebnej kampane Theodora Mallocha.

Neprípustný pre Úniu

Európska ľudová strana (EPP) a Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) sa v stredu počas miniplenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli vyjadrili proti vymenovaniu Teda Mallocha za amerického veľvyslanca pri Európskej únii.

Dôvodom sú Mallochove výroky o EÚ.

K EPP a S&D sa pripojil aj predseda liberálov (ALDE) Guy Verhofstadt. Spoločne so šéfom EPP Manfredom Webberom vo štvrtok 2. februára podpísali dokument, v ktorom odmietajú nomináciu Mallocha za veľvyslanca. List odoslali predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

“EÚ nemôže akreditovať niekoho ako Malloch, ktorý tvrdí, že euro čoskoro zanikne, že brexit je len začiatok konca. Nie je možné spolupracovať s takou osobou,” odkázal líder európskych ľudovcov Manfred Weber.

V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf socialistov Gianni Pittella. Podľa neho by Malloch mal byť vyhlásený za “persona non grata” v členských krajinách únie, ak sa Washington rozhodne vymenovať ho za veľvyslanca pri EÚ.

EÚ vraj potrebuje „skrotiť“

Malloch 25. januára počas vystúpenia v štúdiu BBC potvrdil, že sa o jeho mene uvažuje na post veľvyslanca USA pri EÚ. V relácii vyhlásil, že eurozóna by sa mohla v období roka a pol skolabovať. O predsedovi Európskej komisie Jean-Claude Junckerovi sa vyjadril ako o “adekvátnom starostovi nejakého mesta v Luxeburgu”. Juncker bol premiérom Luxembruska od roku 1995 do roku 2013.

Weber s Verhofstadtom však upozornili na ďalšie vyjadrení smerom k EÚ.

“Zastával som v predchádzajúcej kariére diplomatický úrad, kde som pomáhal zvrhnúť Sovietsky zväz. Možno je na rade ďalšia únia, ktorá potrebuje trochu skrotiť,” povedal Malloch v programe BBC. Malloch priznal, že Trump nie je fanúšikom projektu európskej integrácie.

„Takéto výroky vrhajú zlý tieň na hodnoty, ktoré stelesňuje Európska únia,“ odkázali šéf ľudovcov a liberálov.

Ohrozenie budúcich vzťahov?

Pittella zas zdôraznil, že Mallochove prirovnania Únie k Sovietskemu zväzu jasne ukazujú na jeho nevraživosť voči spoločným európskym hodnotám a princípom.

„Sme presvedčení, že ignorovanie takýchto postojov, by mohlo značne naštrbiť náš budúci vzťah s americkou administratívou“, varoval líder socialistov.

„Takéto vyjadrenia môžu navyše prispievajú k šíreniu populizmu a euroskepticizmu“, dodal.

Krajiny majú právo veta

Krajina, ktorá chce veľvyslanca na takýto post dosadiť, musí dostať súhlas od hostiteľskej krajiny. V tomto prípade žiadajú nominujúce krajiny o súhlas Európskej komisie a vyžaduje si to jednomyseľný súhlas členských krajín.

Európsky parlament sa k udeleniu akreditácie v EÚ nevyjadruje.

Mallochova nominácia ešte nie je istá. Kým ju dostane musí prejsť híringom a potvrdzovaním v americkom Senáte.

Univerzitný profesor Ted Malloch je výkonným riaditeľom konzultačnej spoločnosti a autorom kníh z oblasti globálneho biznisu a viacerých dokumentárnych filmov. Počas svojej kariéry okrem iného pôsobil pre Európsku hospodársku komisiu OSN (UNECE), bol členom výkonného výboru Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorá každý rok v Davose združuje lídrov zo sveta politiky a biznisu. Pracoval aj pre súkromný bankový sektor a tiež pre americkú vládu, bol členom Výboru amerického Senátu pre zahraničné vzťahy.