Chceme silnejšie národné parlamenty, zhodli sa slovenský a francúzsky predseda

slovenské predsedníctvo, vyslaní pracovníci

Predsedovia parlamentov v Bratislave. Zľava: Francúz, Malťan, Slovák a Estónec

Dnešný summit predsedov parlamentov EÚ v Bratislave je projektom, ktorý pomôže EÚ prekonávať problémy. Po skončení rokovaní to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko s tým, že sa niekedy oplatí byť odvážny.

„Odvaha zvolať summit do Bratislavy v neštandardnej neoficiálnej podobe sa oplatila. Našli sme podporu takmer všetkých štátov únie. Toto stretnutie predchádza konferencii európskych parlamentov, ktorú bude Bratislava organizovať v apríli a vzíde z neho deklarácia spoločného postupu národných parlamentov,“ povedal Danko.

Danko: EÚ je dobrý projekt

Podľa Dankových slov sa dnes parlamentným lídrom podarilo vydiskutovať oblasti, kde sa cítia byť jednotní.

„Pomenovali sme problémy, ktoré nás trápia. Dnes sa podarilo po zdvihnutom prste v podobe brexitu diskutovať o tom, čo spôsobilo brexit a problémy v EÚ. Bavili sme sa, kde je hranica národnej politiky a kde začína európska politika. Riešili sme, ako zlepšiť postupy a rokovacie poriadky jednotlivých parlamentov, aby sme oveľa viac kontrolovali postupy v vo vzťahu k EÚ,“ vysvetlil predseda NR SR.

Danko je presvedčený, že nik nespochybňuje EÚ ako dobrý projekt.

„Narušenie bezpečnosti spôsobilo obrovské problémy vo vnímaní EÚ. Je preto dôležité hovoriť o pobrežnej stráži, pokračovať v projektoch ako Schengen a eurozóna. Treba sa zaoberať aj tým, do akej miery sa má EÚ rozrastať a kedy treba povedať stop,“ avizoval Danko.

Larcher: Brexit by mal byť po „priateľskej linke“

Za najdôležitejší považuje odkaz predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, podľa ktorého je potrebné si uvedomiť, že vzniku EÚ predchádzali tvrdé boje a diskusia.“Je veľkým šťastím, že naše generácie také problémy už nemajú. Musíme preto urobiť všetko, aby sme sa nevrátili do histórie. Musíme viesť dialóg,“ apeloval.

Na margo brexitu Danko poznamenal, že bola chyba Veľkej Británie odísť z Únie. „Našou výhodu je, že sme o zmysluplnosti EÚ presvedčení a urobíme všetko pre zlepšenie jej fungovania pri zachovaní národnej identity,“ dodal.

Danko zvolal parlamentný summit s heslom „aby sme sa lepšie spoznali“.

Podľa predsedu francúzskeho Senátu Gérarda Larchera by mal byť brexit „rozvod po priateľskej linke.“ Francúzsko nezabúda na to, za čo vďačí Veľkej Británii, dodal.

Vyslaní pracovníci

Na tlačovej konferencii sa predsedovia parlamentov vyjadrili aj k nedávnemu spustení procedúry tzv. žltej karty, ktorou vyjadrili negatívne stanovisko k návrhu smernice o vyslaných pracovníkoch z dielne Európskej komisie.

Predseda francúzskeho Senátu Gérard Larcher na margo iniciatívy národných parlamentov povedal: „Aká je vlastne úloha národných parlamentov? Pripomínam to už od Lisabonskej zmluvy, ktorá vstúpila do platnosti v roku 2009.“

Fakt, že žltá karta bola použitá len raz, podľa Larchera znamená, že veľmi dobre nefunguje. „Buď národné parlamenty trošku zaspali alebo európske inštitúcie sú príliš dokonalé,“ povedal na tlačovke. Potom však dodal, že si nemyslí ani jedno, ani druhé. „Preto by sme opätovne mali zabezpečiť, aby úloha národných parlamentov bola posilnená,“ dodal.

Aj Danko poukázal na zvýraznenie úlohy národných parlamentov. „Odkazom národných parlamentov bolo to, že hľadajú možno aj iné nástroje, akými sú zelená karta,“ vysvetlil. Iniciatívu predsedu francúzskeho Senátu označil „za inšpirujúcu k tým skutočným zmenám v postavení národných parlamentov.“

Maltské a estónske predsedníctvo

Európa by mala byť pre ľudí zrozumiteľnejšia, povedal šéf maltského parlamentu Angelo Farrugia na tlačovke po summite. Malta sa podľa neho bude usilovať urobiť Európu zrozumiteľnejšiu ľuďom. Poukázal na to, že tu existuje bruselská bublina. „Musíme zabezpečiť, aby tu táto bublina nezostala. Musíme komunikovať presne,“ vysvetlil Farrugia.

Malta prevezme predsedníctvo v Rade EÚ v januári. Farrugia avizoval, že bude pokračovať v takomto summite. „Je to vynikajúci spôsob, ako diskutovať,“ poznamenal.

Poukázal tiež na priority maltského predsedníctva. „Základný princíp počas maltského predsedníctva bude spočívať v tom, že Európa musí byť inteligentná. Musíme sa pozrieť na to, aké máme výzvy aj príležitosti. Nemôžeme plakať nad brexitom, musíme ísť ďalej. Musíme začať proces, aby sme znovuožili, znovu naplnili energiou našu Európu,“ vyhlásil.

Predsedníctvo čaká aj Estónsko, a to skôr, ako táto krajina plánovala. „Budeme zameraní na konsenzus,“ vyhlásil šéf estónskeho parlamentu Eiki Nestor. Program predsedníctva Estónsko ešte len schváli. „Nebude možné vyhnúť sa súčasným témam, ako je brexit či utečenecká kríza. Ale chceli by sme sa sústrediť aj na jednotný trh či digitálny trh,“ naznačil Nestor.