Chceme záväzný proces špitzenkandidátov, odkázali skupiny von der Leyen

Nominovaná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen pred vystúpením v pléne Európskeho parlamentu [EU2019/EP/Genevieve Engel]

Lídri európskych politických rodín reagovali v pléne na vystúpenie a sľuby nádejnej šéfky Európskej komisie. Hlasovať o jej nominácii budú europoslanci ešte dnes o 18:30.

Manfred Weber (EPP, Nemecko)

O Ursule von der Leyen vyhlásil, že je presvedčená Európanka a kresťanská demokratka. Kritizoval fakt, že lídri obišli špitzenkandidátov, ktorým sám bol, ale tvrdí, že „nemožno škodu naprávať ďalšou škodou“. Tou by bolo nepodporiť z tohto dôvodu von der Leyen. Európa podľa neho potrebuje stabilitu. EPP podporila predsedu Európskeho parlamentu D.-M. Sassoliho z tábora sociálnych demokratov, preto očakáva podporu pre von der Leyen. Takisto očakáva, že Európsky parlament dostane právo legislatívnej iniciatívy a že proces špitzenkandidátov dostane právnu oporu tak aby sa mohol o 5 rokov uplatniť.

Iratxe García Pérez (S&D, Španielsko)

Pridala sa k volaniu po zakotveniu procesu špitzenkandidátov pre rok 2024. Volala po uvoľnení fiškálnych pravidiel pre krajiny, ktoré investujú do ľudí, či ochrane pracovníkov. Privítala podporu pre politiky rodovej rovnosti a dodala, že jej skupina očakáva právne záväzné rodové kvóty. Komisia pod vedením von der Leyen musí byť rovnako náročné na členské štáty ako bola tá doterajšia, podobne ako bol doteraz Frans Timmermans v oblasti vlády zákona. Hovorila o potrebe dokončiť reformu európskeho azylového systému, Dublinu, vrátane komponentu solidarity, humanitárnych koridorov. Posilniť Frontex podľa  nej nestačí, musíme zachraňovať ľudské životy a nekriminalizovať tých, čo riadia humanitárne operácie.

Dacian Ciolos (Obnovme Európu, Rumunsko)

Pripomenul, že meno Ursuly von der Leyen je veľkým kompromisom a kritizoval, že sa pri obsadzovaní postov v EÚ nedodržala rovnováha medzi východnom a západom. Tento fakt by mala zohľadniť pri zostavovaní svojej Komisie. Podporu skupiny podmienil aj konkrétnym rámcom spolupráce medzi novou Európskou komisiou a Parlamentom.

Philippe Lamberts (Zelení, Francúzsko)

Ursule von der Leyen povedal, že už nestačí mať len dobré úmysly. Európa musíme zmeniť smer, aj napriek odporu tých, ktorí preferujú status quo. Pripomenul, že Zelení europoslanci boli zvolení s agendou zmeny a vystúpenie UVDL ich nás nepresvedčilo o tom, že rozumie nutnosti a naliehavosti zmeny. Na druhej strane ale povedal, že odpovede, ktoré UVDL poskytla listom pre skupiny S&D a Obnovme Európu sú „krokom vpred“.  Poukázal na to, že si osvojila napríklad európske zaistenie v nezamestnanosti, čo bolo doteraz v jej politickej skupine tabu. Kritizoval niektoré jej opatrenia na zmiernenie dopadov ekologickej tranzície ako aj fakt, že sa neodsúdila situáciu v ktorej sa Európa spolieha na darebácke a zlyhávajúce štáty pokiaľ ide o na ochranu hraníc.

Jörg Meuthen (ID, Nemecko)

O Ursule von der Leyen poslanec AfD povedal, že podľa jeho skupiny nespĺňa predpoklady na funkciu predsedníčky Európskej komisie. Vymenoval niekoľko jej údajných zlyhaní na poste ministerky obrany. Vyčítal jej vágnosť a protichodnosť sľubov, s tým, že s politickými skupinami hrala dvojitú hru.

Raffaele Fitto (ECR, Taliansko)

Spomenul krivdu voči ECR, kedy ich nominantka Beata Szydlo, bývalá poľská premiérka, nebola zvolená za predsedníčku výboru EMPL. Výbor pripadol ECR podľa výpočtu na základe D´Hondtovej metódy. Vyčítal von der Leyen, že sa o viacerých veciach nevyjadruje jednoznačne, napríklad o mechanizme pre právny štát. Rovnako von der Leyen vyčítal, že keď hovorí o klimatických cieľoch, nehovorí ako sa k nim dostať.

Martin Schirdewan  (GUE/NGL, Nemecko)

Spomenul obavy z militarizovania Európy, ktoré sa objavujú v súvislosti s možným zvolením Ursuly von der Leyen do čela Komisie. Vyzval ju na rozchod z neoliberálnou politikou škrtov. Očakával by, že si ako nominantka na predsedníctvo Komisie stanoví ciele v oblasti boja proti chudobe či daňovej spravodlivosti. Skupina GUE/NGL UVDL nepodporí.

Nigel Farage (Brexit Party, Nezaradený)

Európskemu parlamentu vykričal, že je to bezmocným telesom s jedinou výnimkou dnešného hlasovania, keby má skutočnú moc, ak sa ju rozhodne použiť. Vyzval hlasovať proti UVDL, ktorá chce centralizovať a prináša „updatovaný komunizmus“.