Čína aj Valónsko sa od Oettingera dočkali ospravedlnenia

Günther Oettinger. FOTO TASR - Michal Svítok

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas popvedal, že ospravedlneniu predchádzal telefonát od predsedu EK Jeana-Clauda Junckera.

„Uvedomil som si, že slová, ktoré som použil, mohli ľudí uraziť, čo som nechcel. Preto sa ospravedlňujem,“ píše vo svojom vyhlásení nemecký eurokomisár.

Čínu dnes označil za partnera a dynamického ekonomického aktéra, a dodal, že vidí priestor na vzájomné sprístupnenie trhov EÚ a Číny.

Minulý týždeň sa Oettinger hanlivo vyjadril na adresu čínskej diplomatickej delegácie, ktorá prišla na summit EÚ-Čína do Bruselu. Vyslúžil si za to kritiku médií aj ostré slová od čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Čítajte: Komisár Oettinger vyrobil škandál, o ktorom si nemyslí, že je škandál

Oettinger oľutoval aj vyhlásenia na adresu belgického regiónu Valónsko. Pred uzavretím obchodnej dohody s Kanadou, ktoré sa oneskorilo pre odmietavý postoj valónskeho parlamentu, hovoril o „mikroregióne, ktorý blokuje Európu a vládnu mu komunisti“.

Včera však o Valónsku povedal, že je to historicky dôležitý európsky región a ako občan federálneho štátu berie názory regiónov veľmi vážne.

Na pravú mieru sa snažil uviesť aj znechutený komentár aktuálnych politických tém v Nemecku. „Mojimi slovami som chcel prebudiť nemeckých občanov aj Európu, aby sme sa namiesto debaty o znižovaní veku odchodu do dôchodku a zvyšovaní penzií radšej viac snažili a zostali konkurencieschopní,“ vysvetlil eurokomisár.

Predseda EK Jean-Claude Juncker minulý týždeň povýšil Oettingera na post podpredsedu EK a poveril ho dočasným výkonom povinností eurokomisárky Kristaliny Georgievovej, ktorá sa vzdala funkcie.