Čína na európskom turné ignoruje Francúzov

Pozadie

26. novembra 2008 Čína v reakcii na stretnutie medzi Nicolasom Sarkozym (vtedy predsedom Európskej rady) a tibetským duchovným a politickým vodcom dalaimlámom v poľskom Gdaňsku abruptne zrušila plánovaný summit EÚ-Čína. Ten sa mal konať 1. decembra vo francúzskom Lyone.

Otázky

Wenova návšteva začína na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vo Švajčiarsku. Odtiaľ budú jeho kroky smerovať do Nemecka, Belgicka, Španielska a Veľkej Británie. V Bruseli sa stretne s lídrami inštitúcií EÚ a českým predsedníctvom.

Paríž fakt, že premiér obíde Francúzsko zľahčuje a poznamenáva, že čínsky premiér nenavštívi všetkých 27 členských krajín. Čína logiku za prípravou cesty nekomentovala.

Čínska štátna spravodajská agentúra Xinhua napísala, že Wen sa zameria na pokračujúce ekonomické reformy v Číne a hovoriť bude aj o spôsoboch posilňovania spolupráce medzi Pekingom a Bruselom. Témou rokovaní bude aj spôsob ako sa Čína môže pridať k snahám medzinárodného spoločenstva na potlačenie ekonomickej krízy.

„Dopyt z Číny a jej hospodárky rast budú slúžiť ako impulz pre svetovú ekonomiku, aby sa spamätala z poklesu“, uvádza v súvislosti s Wenovou návštevou v komentári Xinhua.

Financial Times informujú, že Wen pravdepodobne vyhlási, že hlavným príspevkom Číny k riešeniu súčasnej globálnej nelichotivej situácie bude ich relatívne vysoký rast z časti posilnený plánom finančných výdavkov.

Vysoko v agende figuruje aj úloha Číny v globálnom boji proti klimatickým zmenám aj s ohľadom na blížiaci sa summit v Kodani. Čína, podobne ako ďalšie rozvojové krajiny, sa snažila aby vyspelé ekonomiky niesli najväčšiu záťaž skresávania uhlíkových emisií.

Peking verí, že by mu malo byť umožnené prosperovať z priemyselného rozvoja v 21. storočí tak ako z neho profitovali západné krajiny po priemyselnej revolúcii pred 200 rokmi. EÚ ale upozorňuje, že Čína sa príliš veľa spolieha na uhli pri výrobe energie. Čína prejavila ochotu zredukovať emisie ako súčasť globálnej dohody o klimatických zmenách ale trvá na transfere čistých technológií zo západných krajín.

Koncom minulého roka pred zrušeným summitom Wen povedal, že bohaté krajiny by sa mali vzdať „svojho neudržateľného životného štýlu“ a robiť viac pri pomáhaní chudobným krajinám adaptovať sa na vplyvy klimatických zmien.

Európski politici pravdepodobne pred piatkovou návštevou otvoria aj otázku ľudských práva a slobody médií. Niekoľko europoslancov sa pridalo k zástupcom organizácie Reportéri bez hraníc, aby lobovali za necenzurovaný čínsky televízny kanál NTDTV, ktorý bol nedávno stiahnutý z vysielania.

  • 28. januára sa Wen zúčastní Svetového ekonomického fóra v Davosa, Švajčiarska
  • 29. januára Čínsky premiér navštívi Berlín
  • 30. januára Wen navštívi Európsku komisiu v Bruseli
  • 30.-31. januára Čínsky premiér v Madride
  • 31. januára až 2. februára Wen navštívi Londýn